بنام یزدان پاک

کوهنوردی چیست ؟

     کوه نوردی پوشیدن یک کفش کوه و بستن کوله پشتی و صعود به یک قله معروف و عکس یادگاری گرفتن برای اثبات صعود آن قله نیست.کوه نوردی آمیخته شدن با کوه، لذت بردن از مواهب وزیبایی ها، کنار آمدن و دست و پنجه نرم کردن با سختی ها و دشواری ها ست ،کوه نوردی آن نیست که به هر ترتیبی شده به قله ای صعود کنیم و از این که کوهی را فتح  کردیم احساس غرور کنیم بلکه کوه نوردی سراسر کسب تجربه، تعالی بخشیدن و پالایش روح ، ذهن و جسم با بهره گیری از کوه است.   

    کوه نوردی ورزشی است که قوانین و مقررات زیادی دارد که هیچکدام از آنها راانسان وضع نکرده بلکه آنها را کشف می کند. پس یک کوه نورد کسی است که سعی میکند قوانین و مقررات کوه را بشناسد و پس از هر بار کوه نوردی با کوله باری از تجربیاتی که در زندگی روزمره هم یاری اش می کنند در حالی از کوه باز گردد که جسم و روحش سالم تر از قبل است در یک کلام کوهنوردی درس و روش زندگی ست .  حال ببینیم کسانی که به کوه می روند چه طیفی از آدم ها هستند :

     بعضی ها با دیدن جلوه های زیبا، دلفریب و بی نظیر کوهستان از طریق تصویر و فیلم یا از راه دور شیفته آن می شوند اما به این دیدار بسنده نکرده و تصمیم می گیرند که از نزدیک آن را حس کنند و به این ترتیب طبیعت گردی و کوهپیمایی را شروع می کنند. تقریباً 30درصد از این عده کوه را با همه جلوه هایش دوست دارند و از باد و طوفان و سرمای آن هم لذت می برند که پس از مدتی کوه پیمایی معمولی دیگر ارضاء نمی شوند و به فکر انجام صعودهای دشواروجدی تر می افتند و روز به روز به تجربیات خود می افزایند و پس از مدتی بسته به استعدادشان کوه نورد شایسته ای می شوند.

  خیلی ها هم برای فرار از قیل و قال شهر به کوه پناه می برند که کمتر از  5 درصد از این افراداز این طریق با کوه وکوه نوردی آشنا می شوند .

   عده ای هم از همان ابتدا به دنبال جنبه های هیجان انگیز کوه نوردی هستندکه ذاتاً افراد کنجکاو، ماجراجو، شجاع و فعالی هستند. تقریبا 70درصد این افراد که کمتر از 20درصد کل کوه نوردان را تشکیل می دهند جذب کوه نوردی شده و کوه نورد قابلی می شوند

  برخی هم به خاطر رها کردن خود از عقده های درونی و کمبودهای زندگی شان از کوه بالا می روند و در واقع فریادشان را برسر کوه می کشند در بین این عده کوه روهای خوبی پیدا می شود اما کوه نورد خوب به ندرت. چون کوه نوردی ذهنی سالم و پویا می طلبد نه مردابی از ناملایمات روحی.

   در بین کوهنوردان افرادی هم هستند که اساساً بسیار متفکر، خوشفکر و دارای ذهن پالاینده و پویایی هستند و روزانه ذهن خودرا مشغول بسیاری از مسائل اجتماعی، فرهنگی و اعتقادی و ... می کنند و ذات کوه نوردی را به خاطر سنخییت ی که با روحشان دارد دوست دارند و کوه را محلی برای احیا و ترمیم ذهن خسته شان می یابند که اغلب کوه نوردانی موفق، محقق و با علم می شوند به طوری که برجسته ترین کوه نوردان از این دسته اند. حال باید دید اگر به کوه می رویم جزو کدام دسته ایم و با کوهنوردی واقعی چقدر فاصله داریم. تا به حال به موضوع از این دیدگاه نگاه کرده بودید ؟

   کوه نوردی یکی از ورزش ها ،از جمله ی تفریحات یا نوعی زندگی است. برای برخی نیز کوه نوردی به عنوان شغل اصلی یا بخش الزامی شغل اصلی است . به بالا رفتن یا پایین آمدن به صورت پیاده از ارتفاعات طبیعی کوه پیمایی ودر شرایط جدی تر کوه نوردی گفته می شود. کوه نوردی می تواند به صورت راهپیمایی، کوه روی، کوهپیمایی و صعود به قلل و یا صخره نوردی انجام گیرد.

البته رشته های زیادی نیز در کنار این فعالیت ها وجود دارد که از طریق کوهنوردی عده ایی به سمت آن کشیده می شوند ، دره نوردی ، پیمایش غار ، کویر نوردی ، جنگل پیمایی ، یخ نوردی ،سنگ نوردی، اسکی و ....

 

 

 

با تشکر از توجه شما

پاینده باد ایران

مهران کیان