بنام خالق و حافظ طبیعت

گزارش برنامه درختکاری در منطقه خوزنکلا در تاریخ 1391/12/22

 

      روز سه شنبه مورخه 1391/12/22 ساعت 8:30 دقیقه صبح وعده دیدار ما با جمعی از آینده سازان این مرزو بوم و هم پیمانان حافظ محیط زیست یعنی دانش آموزان دبیرستان خردمند بود ، که به علت ترافیک شدید این روزهای پایانی سال که در همه جای شهر شاهد آن هستیم ، با تأخیر نیم ساعته به وعده گاه رسیدند . آقای کیان از این تأخیر استفاده کرده ، برای تهیه ابزار و وسایل مورد نیاز از جمله بیل به دفتر خدمات شهری منطقه 1 شهرداری کرج رفته و ابزار ادام کردند . ساعت 9 صبح بعد از آمدن همیاران دبیرستانی مان ، آقای کیان نیز به اتفاق مسئولین و کارشناسان منابع طبیعی ، به جمع ما پیوستند . در طول راه دوستان دانش آموز به رهبری آقای خواجه حسینی ، به اجرای ترانه ها و آهنگهایی زیبا از جمله ترانه خاطره پرداختند . انرژی بسیار آنها ، ما را نیز به وجد آورد . همراهی جالبی بود . به اتفاق به سمت محل اجرای برنامه به را افتادیم . کارشناسانی نیز از اداره محیط زیست شهرستان کرج نیز آمدند .

      ساعت 9:45 دقیقه با  رسیدن به وعده گاه و پیاده شدن از وسایل نقلیه ، به سمت محل درختکاری رفتیم . هر کدام از دوستان با حمل درختچه ها و ابزار ، شوق و علاقه خود را از اجرای این برنامه  نشان می دادند .

     مهندس مقدم(معاون اداره کل منابع طبیعی استان البرز) ، مهندس غلامی(مدیراداره منابع طبیعی شهرستان کرج) ، مهندس امیری ، سیفی و جمعی دیگر از کارشناسان منابع طبیعی و مهندس سیرائی و عبدی از اداره محیط زیست شهرستان کرج و رئیس کمیته محیط زیست هیئت کوهنوردی آقای میرزایی و کارگروهشان و مدیر و معاونان دبیرستان غیرانتفاعی خردمند و جمع 60 نفره ای از دانش آموزان برتر و فعال این مرکز آموزشی ، مجریان این برنامه یعنی گروه کوهنوردی و  NGO  البرز سبز در جاودانه نمودن این روز بزرگ همراهی نمودند .

      روی تپه مورد نظر ، زیر نوشته « یا زهرا » ، جمع دوستانه ما شکل گرفت . آقای کیان با تشکر از حضور پرشور مسئولین و مدعوین ، از مهندس مقدم معاون محترم اداره کل منبع طبیعی استان البرز دعوت به صحبت نمودند . ایشان ضمن سلام و خیر مقدم به دوستان ازآنها برای شرکت در این مراسم تشکر کردند و خواستار آغاز برنامه کاشت درختچه ها شدند و توضیحاتی نیز درباره نحوه اجرای برنامه و چیدمان درختچه ها که قبلأ طرح آن در محل زیر سازی شده بود یعنی نوشتن شعار « منابع طبیعی ، سرمایه ملی » دادند . بعد از صحبتهای ایشان ، به علت کمبود تجهیزات ، دانش آموزان با تقسیم شدن به دسته های 5 نفری و با حضور یک کارشناس ، شروع به کاشت نهال نمودند .

درختچه های سرو نقره ای و سرو خمره ای ، با کمک خود دانش آموزان ، بین آنها تقسیم شد . عده ای با برداشتن بیل ، شروع به حفر گودال ، گروهی نیز به آماده کردن نهالها ، گروهی با پر کردن ظرفهای آب از تانکری که پشت یکی از ماشینهای اداره منابع طبیعی بود ، اقدام به آبیاری درختچه ها کردند و گروهی نیز به پاکسازی منطقه بالاخص پلاستیکهای باقی مانده ازنهالها پرداختند . شور و شوقی خاص در محل  موج می زد ، ما را شگفت زده کرده بود . درختچه ها یکی پس از دیگری با دقت و علاقه دوستان در خاک کاشته می شد .

      آقای میرزایی رئیس کمیته محیط زیست هیئت کوهنوردی در گوشه ای ، آرام به کرتبندی محل کاشت نهالها مشغول بودند و دانش آموزان کنجکاو از انجام این کار . با دعوتشان برای انجام این کار ، به دادن توضیحاتی در باب انجام آن پرداختم . برایشان جالب بود . با هیجان خاصی که در طول اجرای برنامه از آنها دیده بودم مشغول به کار شدند . آقای خسروانزاده ، همنورد خوب البرز سبزیمان نیز در گوشه ای آرام ولی پرشور و با عشق خاصشان به طبیعت ، که همگی درایشان سراغ داریم ، با حوصله و خونسردی به کاشت نهال مشغول بودند .

      آقای کیان نیز با شرکت در کنار دسته های مختلف دوستان ، ضمن گفتن خسته نباشید و تشکراز آنها ، به همراهیشان می رفتند . همه پرشور و پرانرژی ، نهالها را با ترتیب خاص طراحی شده توسط کارشناسان محترم منابع طبیعی ، یکی پس از دیگری ، به امید داشتن کوهستانی سرسبز و جاودان ، برای خود و آیندگانمان می کاشتند . کارمان تا ساعت 11:30 دقیقه ادامه پیدا کرد ، نهالها تقریبأ تمام شدند . به ثبت عکس های یادبودی از حماسه سازی البرزیان سبز و همراهان خوب و صمیمیشان تهیه شد . البته در طول اجرای برنامه ، تصاویر زیبایی نیز توسط بنده و کارشناسان منابع طبیعی و مدیران دیبرستان تهیه شد. بعد از پاکسازی محوطه به سمت وسایل نقلیه به راه افتادیم و پس از گردش کوتاهی در منطقه به سمت کرج حرکت کردیم . ساعت حدود 12:45 دقیقه در محله پورکان از دوستان و همراهان عزیزمان خداحافظی کردیم .

 

                           «  نگذارید بمیرد جنگل ، که جهان خواهد مرد ،

                                          مرگ هر بوته ی سبز ، مرگ ما انسانهاست »

 

 

گزارش از روابط عمومی گروه کوهنوردی البرز سبز : مریم قره داغی