بسمه تعالی

به آنجا رفتم و بازگشتم

    رفتنم پر از خامی ، پوچی ، بی تجربگی، کم حوصله گی و بازگشتم پر از عشق و تجربه و صبوری،اندیشه ی مثبت ،نگاهی نو به دنیا و زیبایی های آن که بشریت از ابتدا در اختیارش بوده ولی چشمانش را به روی آن بسته نگه داشته و ندید آنچه را که باید میدید.

موضوع گزارش: صعود به قله تاریخی الوند همدان

       سلام ، همنوردان خوبم ، برنامه این هفته صعود به قله الوند همدان می باشد. لطفا در صورت تمایل به شرکت رعایت نکات زیر الزامیست : همراه داشتن بیمه ورزشی ، کوله فنی ، کیسه خواب ، چادر ، گتر ، پانچو ، لباس گرم، تغذیه کم حجم برای سه وعده، یک لیتر آب ، کمکهای اولیه ، شلوار مشکی ، بلوزهای سبز ، کاور کوله گروهی ، باطوم  زوجی . فرصت ثبت نام تا ساعت 17 روز سه شنبه 17/2/92  زمان حرکت پنج شنبه 19/2/92 ساعت 14 از میدان کرج جلوی بانک صادرات با تشکر مهران کیان

این پیام به تمامی افراد گروه ارسال شد و طبق جلسه ای که در تاریخ 15 /2/92  برگزار شد مبنی بر اینکه افراد باید از این به بعد سر ساعتی که تعین میگردد جهت ثبت نام اقدام کنند و بعد از ساعت تعین شده از هیچ فردی جهت شرکت در برنامه گروهی ثبت نام به عمل نمی آید .

تا ساعت 17 روز سه شنبه 17/2/92 افرادی که برای صعود آمادگی داشتند ثبت نام کردند و لیست افراد بسته شد و سرپرست گروه جهت هماهنگی با ماشین و هماهنگی های پایانی با مدیر فنی گروه و انتظامات گروه اقدامات لازم را انجام دادند .

و طبق برنامه ی قبلی و خبر رسانی دوباره به افراد گروه تمامی همنوردان در روز پنج شنبه 19/2/92 راس ساعت 14 در میدان کرج حضور داشتند و مینی بوسی که برای انتقال همنوردان هماهنگ شده بود به محل مراجع کرد و همنوردان به داخل ماشین رفتند و برای صعودی دوباره بر فراز قله تاریخی الوند آماده شدن و راس ساعت 14:20 دقیقه از میدان کرج حرکت کردیم.

همنوردان  شرکت کننده در برنامه: آقایان مهرعلی پیشرویان ، مهران کیان ، بهزاد محبی، حسن خسروانزاده،جلیل امانی ،بابک رستمی، بهرام جهانگرد ، حامد محمدی ، آزاد صدقی ، مهران پیشرویان ، علی عباسعلی نژاد و خانم ها شمس الدوله جلالوند ، دکتر فرشته رهبر ، ناهید بکائیان ، زینب پیشرویان و نازنین بیک زاده

سرپرست برنامه : آقای مهرعلی پیشرویان ( مدیر فنی گروه)

مدیر گروه: آقای مهران کیان

انتظامات:آقای حامد محمدی

عکاسان:  آقایان مهران پیشرویان ، علی عباسعلی نژاد

گزارش نویس:آقای مهران پیشرویان

راننده: آقای رضوانی

همدان را بشناسیم:

همَدان یکی از کلان شهرهای ایران در منطقه غربی و کوهستانی ایران و مرکز شهرستان و استان همدان است. این شهر در دامنه کوه الوند و در بلندای ۱۹۰۰ متری از سطح دریا واقع شده‌است و از شهرهای سردسیر ایران به شمار می‌آید. همدان قدیمی‌ترین شهر ایران و از کهن‌ترین شهرهای جهان است در سال ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای همدان را «پایتخت تاریخ و تمدن ایران» اعلام کرد همدان اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران، مادها بوده‌است. آثار یافت‌شده از محوطه باستانی هگمتانه و نیز کتیبه‌های گنج‌نامه از آن دوران هستند. همچنین این شهر در روزگار هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان نیز یکی از پایتخت‌های کشور بوده‌است. هم‌اکنون استان همدان به دلیل داشتن مراکز تاریخی و دیدنی به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی کشور شناخته می‌شود و از نظر علمی نیز با وجود مراکز دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه صنعتی همدان، دانشگاه آزاد اسلامی همدان، دانشگاه پیام نور همدان و مراکز دیگر به عنوان یکی از قطب‌های دانشگاهی کشور شناخته شده‌است آرامگاه بوعلی سینا نماد شهر همدان و همچنین یکی از نمادهای پیشینه ایران در فرهنگ جهان و دانش و علم به شمار می‌رود.

در سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۰۴ خورشیدی مهندس آلمانی کارل فریش طرحی مدرن را برای همدان طراحی کرد که از نوع نقشه‌های شعاعی محسوب می‌شود .

نخستین باری که اسم این شهر برده شد، در حدود ۱۱۰۰ سال پیش از میلاد بود که نام همدان را اَمَدانه ذکر شده‌است. این شهر تحت نام‌های دیگری از قبیل هگمتانه، هگمتان، اکباتان، اکباتانا، آمدانه، آنادانا نیز نوشته شده‌است. در کتیبه‌های آشوری نام آن شهر آمدانه آمده، این اسم بایستی مشتق از کلمه ماد باشد چنانکه آشوریان قوم ماد را آمادای ذکر کرده‌اند. از این رو آمادانه به معنی محل مادها و جایی‌است که مادها زندگی می‌کردند. در دوران مادها به زبان پارسی باستان این شهر هگمتانه یا هنگمتانه به معنی «جای تجمع» خوانده می‌شد. اکباتان نیز همان تلفظ هگمتانه به زبان یونانی است.

نام هگمتانه به مرور زمان در دوران ساسانیان به اَهمتان، اَهمدان و سپس به همدان دگرگون شده‌است.

 موقعیت جغرافیایی  همدان

 همدان با ۱۹٬۴۹۳ کیلومتر مربع وسعت، از سمت شمال به استان‌های زنجان و قزوین، از سمت جنوب به استان لرستان، از سمت شرق به استان مرکزی و از سمت غرب به استان‌های کردستان و کرمانشاه محدود شده‌است. این استان بین مدارهای ۳۳ درجه و ۵۹ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۴۷ درجه و ۳۴ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ قرار گرفته و شامل ۹ شهرستان، ۲۵ بخش، ۲۷ شهر، ۷۳ دهستان و ۱۱۲۰ روستا است .شهرستانهای این استان عبارتند از :

همدان , ملایر , تویسرکان , نهاوند , اسدآباد , بهار , کبودرآهنگ و رزن .استان همدان در سرزمینی بلند و کوهستانی واقع شده  که اختلاف بلندترین و پست ترین نقطه آن 2109 متر محاسبه شده است .

ارتفاع بلنـدترین نقطه استــان ( قله الوند ) از سطح دریا 3574 متر و ارتفـاع پست تریـن نقطـه ( عمرآباد ) از سطح دریا 1555 متر می باشد .

زبان:

زبان اکثریت مردم استان همدان فارسی است و زبان مرکز استان و زبان مرتبط استان نیز فارسی می باشد. اما بعلت همجواری با استان های لرستان، کردستان و زنجان دارای گویشورانی از زبان های لری، کردی و ترکی نیز می باشد. در استان همدان زبان‌ها و گویش‌های گوناگونی رایج است که فارسی، ترکی، لری و لکی و کردی از مهم‌ترین آن‌ها به‌شمار می‌روند.

آثار باستانی:

  غار علی‌صدرمجسمه شیرسنگی-   شهر باستانی هگمتانه-کتیبه‌های گنجنامهگنبد علویانبرج قربان- آرامگاه بوعلی سینا-آرامگاه عارف قزوینی- آرامگاه باباطاهر -ارگ باستانی نوشیجان ملایر- قلعه یزدگرد سوم -قلعه اردلان اشترانقلعه انوج ملایرشهر زیر زمینی سامن-   آتشکده بهرام و غیره....

اقلیم

آب و هوای همدان مختلف و اوضاع جوی منطقه از لحاظ حداقل و حداکثر برودت و باران در فصول سال متغیر است در نقاط کوهستانی سرد است حد متوسط برف سالانه بین ۱۵۵ تا ۲۴۵ میلیمتر می‌باشد و سرما تا ۳۰ درجه زیر صفر می‌رسد

میانگین دمای سالانه همدان° ۱۱٬۳ ثبت شده‌است. همچنین گرم‌ترین دمای همدان °۴۰+ و سردترین دمای آن °۳۲٬۸ -ثبت شده‌است. میانگین بارش سالانه همدان نیز ۳۱۷٬۷ میلیمتر اندازه گیری شده است.

رشته کوه الوند

رشته کوه الوند، یکی از ویژگیهای طبیعی و جذاب استان همدان می باشد، که در جنوب شهر همدان و شمال شهر تویسرکان قرار گرفته است. الوند، بلندترین قله آن، با ارتفاع  3574 متر از سطح دریا، حد طبیعی بین این دو شهر می باشد. جهت این کوهستان از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و استان همدان را به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم می کند. این کوهستان ، با دره های عمیق و سرسبز، چشم سارها، چمن زارها، قله ها و پوشش گیاهی و ... میعادگاه هزاران  انسان شیفته طبیعت می باشد. 

معروفت ترین قله ها ، از شمال غربی به جنوب شرقی عبارتند از : المابلاغ 2997 متر، کرکس 2959 متر، قزل ارسلان 3250 متر، دائم برف 3450 متر، کلاغ لان 3480 متر، الوند 3574 متر، تاریک دره 3314 متر، کمر لرزان 3338 متر، ، یخچال صاحب (گاو بره) 3486 متر، شاه نشین 3496 متر، سرخ بلاغ 3124 متر و قله کلاه قاضی 3125 متر . 

پوشش گیاهی غالب در رشته کوه الوند گون است. در فصول معتدل سال به ویژه در بهار هر جا که برفها ذوب می شوند، ابتدا گل یخ می روید که گلی سفید و زیباست. پس از آن لاله های رنگارنگ سر از خاک بیرون می آورند و در اطراف چشمه ها و چمن زارها، گلهای زرد و بنفش و گلهای لاله، آلاله، سوسن و گیاهانی از قبیل : پونه ، آزربه ، مفرا ، گزنه ، ریواس،موسیر،کنگر،شیرینبیان،طوطیا وغیره به وفورمی روید. به عنوان مثال طوطیا را به عنوان سرمه ای شفابخش به چشم می کشندکه برای درمان چشم درد ماثر است . 

زندگی جانوری در کوهستان الوند:  گرگ، روباه، خرگوش، شغال و سمور و پرندگانی مانند: عقاب سیاه و دال در این کوهستان دیده می شوند . قوچ، میش بز کوهی، کبک، کبوتر و عقاب دشت نیز، از حیوانات و پرندگان این منطقه می باشند.

 

بله سفر خود  را آغاز کردیم راس ساعت 14:20 دقیقه به شهر زیبا و تاریخی همدان سه مسیر جاده‌ای کرج به همدان به شرح زیر هستند .

1- مسیر اصلی جاده اصلی کرج–همدان که از قزوین می‌گذرد و فاصله ی ۳۴۱ کیلومتر است که ۲۰۰ کیلومتر از آن آزادراه و بزرگ‌راه است. این جاده از گردنه آوج عبور می‌کند.

2- مسیر جاده ساوه به همدان که حدود ۵۰ کیلومتر از مسیر اصلی، کوتاه‌تر است، این جاده دوبانده و تخت است. 3-جاده‌ای که از بوئین زهرا می‌گذرد.

که ما با توجه به نظر راننده مینی بوس جاده ساوه را در پیش گرفتیم که فاصله آن تقریبا 300 کیلومتر می باشد و از مسیر های شهریار- رباط کریم - آزاد راه ساوه همدان سفر خود را ادامه دادیم در مسیر تمامی افراد با نشاط و خوشحال و شاد بودن و این را با آواز های که سر میدادن کاملا میشد فهمید مسیر هر چه به سمت همدان میرفتیم بارانی و سر سبز تر میشد گله های گوسفندان، سبزی زمین، هوایی بهاری و نم نم باران به این سفر شکوه زیادی میداد. در مسیر برای توقف ایستادیم تا افراد استراحتی کوتاه بکنند و دوباره به حرکت ادامه دادیم .

در مسیر تابلوهای شهر های گوناگون خود را نشان میدادن شهراهای همچون غرق آباد - نوبران - بیوران وغیره... و روستا های همچون مسلم آباد - جوشقان - آقچه قعله وغیره ... ولی فکر و ذهن همه همنوردان به قله الوند بود و میشد فهمید شادی افراد هم بخاطر این قضیه بود .

و من در آن لحظات به این فکر میکردم که دیگر جدایی از قله های با شکوه و طبیعت زیبا برای افراد غیره ممکن شده است و آن ها کاملا با ارتفاع خو گرفته اند و دیگر نمی توانند از آن جدا شوند حتی برای چند روز و این خوشحالی افراد مانند خوشحالی فرزندی می ماند که برای رفتن به آغوش مادر بی قرار از دوری مادر و شاد از این که تا ساعتی دیگر خود را در آغوشش پیدا خواهند کرد. و ناگفته نماند که با اینکه من چند ماه بیشترنیست که به دل کوه پناه برده ام ولی در روزهای جدایی از کوهستان دنبال نیمه گمشده ام میگردم .

در این افکار بودم که به پلیس راه همدان رسیدیم ساعت 18:45 دقیقه را نشان میداد ابتدای شهر به کوره های آجر پزی برخوردیم که بسیار زیبا بودن .

آقای پیشرویان و خانوم جلاوند به افراد گفتن قله الوند قله الوند تمامی افراد به الوند نگاه میکردند الوند با شکوه الوند استوار الوند پر استقامت که مانند مادری شهر را نظاره گر بود و تمامی گروه روح خود را در ارتفاعات تصور میکردند در آن لحظه به جمله زیبای پیشرویان فکر می کردم که در صعود به قله ابتدا روح انسان صعود می کند بعد جسم او . و یا انسان اول خویشتن را فتح میکند بعد خدا را.

ساعت 19  به شهر همدان رسیدیم پایتخت تاریخ و تمدن ایران زیبای شهر همه را به خود مجذوب کرده بود و طبق برنامه ریزی قبلی مسیر ما برای رسیدن به قله الوند دهکده توریستی گنجنامه بود

گنجنامه در جنوب غربی همدان به فاصله پنج کیلومتری محل فعلی شهر، در انتهای دره سرسبز و خرم عباس آباد و در ابتدای مسیر جاده‌ای که همدان را به تویسرکان و غرب کشور مرتبط می‌سازد واقع شده‌است. راس ساعت 19:30 دقیقه به گنجنامه رسیدیم و تمامی همنوردان از مینی بوس پیاده شدن و بعد از چند دقیقه آمادگی و تجهیز کردن کوله ها و وسایل حرکت افراد با نظم آغاز شد و باز هم گروه البرز سبز بخاطر نظم گروهی و حرکت ستونی خود در همان ابتدای حرکت مردم را مجذوب خود کرده بود. و باز ناگفته نماند که افراد زیاد بخاطر رنگ لباس ها و کاور های  سبزی که پوشیده بودیم به ما انگ ساسیت میزدند که این کلمات برای افراد گروه کاملا ناشناخته بود چون هدف گروه البرز سبز هدف والا تر از این سیاست بازی هاست و تنها چیزی که به آن فکر نمی کنند  سیاست است و دو اندیشه و هدف کاملا جدایی دارند .

بگذریم گروه به راه خود ادامه دادن با سرپرستی و راهنمایی آقای پیشرویان و سر قدمی خانوم جلالوند وبا ترتیب همیشگی خانوم ها جلو چون مقدم ترن و آقایان پشت سر خانوم ها و در یک ستون منظم و مسیر خود را از سمت راست و ایستکاه تله کابین و از پایکوب ادامه دادیم . آسمان رو به تاریک میرفت و آن طبعیت زیبا را به خواب میبرد ولی هوای خنک بهاری که گویا قبل از حضور ما بارانی هم در منطقه بارش کرده بود به ما خوش آمد میگفت و گویا خوشحال بود از حضور ما .

از دور پناهگاه نمایان بود و ما راس ساعت 9:30 به پناهگاه رسیدیم چون پناهگاهی اولی به ما گفت صبح ساعت 7 حق خروج دارید ما برای اسکان به پناهگاه بعدی رفتیم و بعد از کمی استراحت و صرف شام  سرپرست برنامه به بچه های گروه اعلام کردن که زمان حرکت فردا ساعت 5:30 صبح می باشد و اقدام به چادر زدن کنید و افرادی هم که میخواهند داخل پناهگاه بخوابند . همنوردان شروع به برپایی چادرهای خود کردن و تعدادی از افراد هم داخل پناهگاه خوابیدن .

ساعت 5 روز جمعه 20/2/92 تمامی افراد برای صرف صبحانه آماده شدن و بعد از جمع کردن وسایل و تحویل دادن وسایل اضافی به پناهگاه راس ساعت 5:30 صبح حرکت خود را به سمت قله الوند آغاز کرد.

دشت یا میدان میشان جایگاه تفریحی مردم همدان می باشد که دو پناهگاه به همین نام هم در آن وجود دارد که ما حرکت خود را از آن دشت در تاریکی آغاز کردیم و بعد از چندین دقیقه ،گویا همدان دوباره دلتنگ خورشید شده  بود و آسمان رو به روشنی میرفت و با گذشت زمان و روشن شدن زمین ما با دیدن طبیعت زیبای اطراف مانند گل شکوفا میشدیم و خدا را شکر میکردیم بخاطر لطف خود برای این طبیعت زیبا .

تمام منطقه پوشیده از برف و علف زارو گل و گیاه بود و عطر گیاهان وطبیعت با شکوه الوند به افراد انرژی دو چندانی میداد.

ما حرکت خود از ضلع شرقی و گذشتن از  تخت نادر و بین سخره ها که مسیر پایکوب همیشگی کوهنوردان نبود ادامه دادیم از آن طبیعت زیبا لذت می بردیم تا اینکه با اشاره سرپرست برنامه که به افراد قله الوند را نشان  میداد به خود آمدیم همنوردان انرژی زیادی گرفتن و به خود میگفتن دیگر چیزی به قله نمانده است درست بود چیزی به قله نمانده بود با این همه هنوز 1 ساعت راه در پیش داشتیم  قله ی تاریخی و با شکوه الوند .

قابل ذکر است که تمامی منطقه پر از سنگ کاری ها و حاکی های زیادی بود و کاملا میشد فهمید که روزگاران قدیم زندگی در آن منطقه در جریان بوده و یکی از همنوردان چون در این زمینه مطالعات زیاد دارند با توضیحاتی که این سنگ امکان دارد سنگ قبر فرماندهان و سرداران  آن زمان باشند و دیدن آجرها و سفال های قدیمی گروه را بیشتر در فکر فرو می برد . و باز در آن منطقه شاهد کنده کاری های جدیدی برای یافتن گنج بودیم که بسیار تعصف بار بود.

به قله رسیدیم در انتهایی مسیر و رسیدن به قله همنوردان وسایل خود را در گوشه ای و در یک جانپناه گذاشتن چون ادامه مسیر کاملا سنگ نوردی بود و با وسایل امکان صعود ممکن نبود راس ساعت 7:30 دقیقه به بلندای قله الوند ایستادیم و باز هم خدای خود را شکر کردیم و بعد از ثبت کردن عکس های یادگاری مسیر برگشت را بعد از صرف میان وعده در جانپناهی که کوله ها در آن قرار داشت درپیش گرفتیم و ابتدا به تخت نادر و دشت میشان رسیدم در طول مسیر مردم همدان بسوی قله در پیش بودن و باز نظم گروهی ما آنها را مجذوب میکرد منطقه پوشیده از چمن زار بود و در زیر آن آب در جریان بود گویا چمن زار قایقی بر روی دریا بود .

مسیر خود را ادامه دادیم تا اینکه به یک صحنه زیبایی برخوردیم که به ما انرژی زیادی داد دختر 9 ساله ای را دیدیم که به تنهایی به قله الوند صعود میکرد و برای من خیلی جالب بود که در آن منطقه تمامی مردم مجذوب گروه البرز سبز بودن و البرزیان سبزقامت مجذوب آن دختر شدن که با روحی بزرگ به قله صعود میکرد.

به پناهگاه رسیدیم و برای تحویل گرفتن وسایل اقدام کردیم و بعد از استراحت به حرکت خود ادامه دادیم سرپرست برنامه با توجه به درد کمری که احساس میکرد تصمیم گرفت تا با تله کابین به پایین قله بروند و گروهی با سرپرستی آقای کیان به پایین قله رفتیم و در راس ساعت 12 به پایین قله رسیدیم و بعد از کمی استراحت و صرف ناهار و حضور پیدا کردن مینی بوس در ساعت 12:45 دقیقه و سوار شدن افراد گروه مسیر برگشت به کرج را از آزاد راه همدان ساوه در پیش گرفتیم.

قابل ذکر است که در مسیر پایانی یکی از همنوردان به علت داشتن سنگ کلیه درد شدیدی پیدا کردند که برای کم کردن درد  وارده از آمپول مسکن استفاده شد که زیاد درد تسکین نشد که مجبور شدیم به دنبال دراوخانه در شهر بگردیم و آمپول مورد نظر را پیدا کنیم که به دلیل اینکه روز تعطیل بود داروی مورد نظر را پیدا نکردیم  .

در شهر برای تهیه سوغاتی به آرمگاه باباطاهر رفتیم ولی متعصفانه آرامگاه تعطیل بود و بعد از تهیه سوغاتی سوار مینی بوس شدیم و ساعت 2:10 دقیقه به سوی کرج حرکت کردیم در بین راه هم برای استراحت افراد توقف کوتاهی داشتیم و راس ساعت 7:45 دقیقه به میدان کرج رسیدیم و از همنوردان خود خداحافظی کردیم.

در طول این سفر به شعر زیبای فریدون مشیری فکر میکردم:

از در افشان ابر بهاری،

شد دو جوی از یکی چشمه جاری.

هر دو آیینه وار ، هر دو روشن،

هر دوجان آفرینان گلشن،

از گذر گاه آن چشمه تا دشت،

راه شان کم کم از هم جدا گشت.

راه این یک گذشت از چمن زار

وان دگر از میان لجن زار!

این حیات آفرین شد زپاکی

وان سیه روی از گند ناکی!

هر یک از ما زان دو جوییم!

ابتدا ، پاک جان، راه جوییم.

گربه گلشن درآیی، بهشتیم.

ور به گلخن،پلیدیم ، زشتیم!

اجتماعی اگر تابناک است.

حاصل نور جان های پاک است.

از جوان بی گناهی چه خواهی

در جهانی به این دل سیاهی؟!

 

 

با سپاس فراوان از شما

مهران پیشرویان