گزارش همایش بزرگ روز زمین پاک

به نام خداوند جان و خرد که با کمک او توانستیم اهداف زیبای گروهمان که همان فرهنگ سازی و اشاعه فرهنگ اصیل ایرانی را در محیط عمومی و کوهستانی در کوهستان عظیمیه کرج در روز جمعه دوم اردیبهشت که روز زمین پاک از زمان ایرانیان باستان و زرتشتیان به روز دوم اردیبهشتگان و نگهبانان زمین نامیده شده بود را در جمعی کاملا محیط دوست و با وجود تشکلات مردمی ، تشکلات دانشجوئی و دانش آموزی و گروه های امداد هلال احمر و گروه های کوهنوردان به سرپرستی NGO جمعیت البرز سبز و سازمان حفاظت محیط زیست و موسسه های فرهنگی و جمعیت نخبگان استان البرز و سازمان پسماند و بازیافت زباله شهرداری و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط استان البرز ، راس ساعت 8 صبح در محل ورودی کوهستان عظیمیه افتتاح شد ، که ابتدا با ایراد سخنرانی آقای مهندس پسندیده مدیر کل محترم سازمان حفاظت از محیط زیست استان البرز و ایراد بیانات سر کار خانم حصاری مسئول جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست کار استارت گردید .

در سخنرانی آقای پسندیده اشاره به نعمتهای زیبای طبیعت و روح بلند طبیعت نوردان و کوهنوردان شد . و با رضایتمندی از عملکرد و برگزاری این همایش که با شکوه خاص و پررنگ تر از سالهای گذشته را جای امیدواری دانست و فرمودند سازمان محیط زیست از همه جوانب یار و حامی تمامی علاقه مندان در عرصه حفظ میراثهای ملی و طبیعت بکر و زیبا خواهد بود .

 بعد از سخنان آقای پسندیده ، سر کار خانم حصاری نیز شعار فریاد زمین را در متنی زیبا بیان نمودند که همگی را بر حمایت هر چه بیشتر این میراث جاودانه و مادر همه ما زمین و خاک پرگوهر ایران زمین فراخواندند . گروه کوهنوردی جمعیت البرز سبز نیز مسیر را برای عموم شرکت کننده گان شناسائی و توسط افراد گروه هدایت و کیسه های جمع آوری زباله را در بین افرد عادی و کوهنوردان توزیع نمودند .

 با حضور گرم مسئولین محترم موجب دلگرمی همه ما شد . که با فرهنگ سازی و یادآوری اینکه به طبیعت احترام بگذاریم پرداخته شد . تعداد پنج هزار کیسه زباله در بین حاضرین توزیع شد که این کار باعث شد تا بتوانیم فرهنگ محبت به جای خشونت به طبیعت و کوه ها را برای عموم اطلاع رسانی کنیم و این امر موجب شد که کار با رونق بیشتر ادامه پیدا کند .

حضور گزارشگران محترم سازمان صدا و سیما و بازتاب کار می توانست به نوع دیگر این فرهنگ را برای عموم ایرانیان جلب جلوه دهد .

کار به روال خود ادامه پیدا نمود تا راس ساعت 10 صبح که به محل چشمه و پایگاه کوهستانی عظیمیه رسیدیم، در آنجا در دفتر فرماندهی پایگاه جلسه ای با حضور آقای مهندس پسندیده و همراهان و خانم حصاری، سر کار خانم ثابت مسئول داوطلبان هلال احمر و آقای حسن رمضانی فرماندهی پایگاه کوهستانی و آقای زارعی مسئول سازمان بازیافت شهرداری و آقای کیان مدیر NGO جمعیت کوهنوردان استان البرز برگزار و به نکاتی که در زمینه داشتن محیطی سالم و پاک و آرام مطالبی اشاره شد ، مقرر گردید سازمان محیط زیست تمامی برنامه های اطلاع رسانی فرهنگ سازی را آماده نمایند .

پایگاه کوهستانی نیز در روزهای جمعه از موزیک های آرام و ورزشی و ملایم سنتی استفاده کنند و همچنین سرویس های بهداشتی راه اندازی گردد و سازمان باز یافت نیز حضور گرم داشته باشد تا زباله ای در طبیعت باقی نماند و از شهرداری کمک جهت بهبود اوضاع عمومی کوهستان ، قرار دادن وسایل و امکانات ورزشی خواسته شد .

 با اشاره NGO البرز سبز مبنی بر جلوگیری پروژه تفریحی کوهستان نور که شهرداری تصمیم به راه اندازی آن را دارد و مسائل و مشکلاتی که بعدها می تواند پیامدهای زیادی را داشته باشد که با حضور ماشینها و افراد مختلف برای کوهستان و کوهنوردان می تواند دردسر بزرگی شود و مقرر شد NGO البرز سبز بعنوان نماینده پیگیر این کارها باشد .

 در پایان جوایزی به قید قرعه به 25 نفر تقدیم شد . و با ثبت عکس و گزارش رسانه ای مراسم با شکوه خاص و پذیرائی از شرکت کننده گان به پایان رسید و توانستیم شکوه و عظمت کوه و کوهستان و کوهنورد و هموطنی خود و ارتباط رشته کوهنوردی و رابطه زیبای آن را با عموم به همه ثابت کنیم و که دست در دست هم نهیم       تا ایرانی آباد و طبیعتی پاک و آسمانی آبی داشته باشیم .

 

                                                            به امید آن روز

                                                                   پاینده باد ایران    مهران کیان                                                               مدیر جمعیت کوهنوردی البرز سبز