بسمه تعالی

به مناسبت روز جهانی غارهای پاک، NGO البرز سبز در منطقه غاریخ مراد کیلومتر 65 جاده چالوس با تعداد 55 نفر از علاقه مندان و دوستداران طبیعت و اعضاء گروه روز جمعه تاریخ 7/7/1391 برنامه ای را با عنوان 1- آموزش و پیمایش غار 2- اکوسیستم غارهای ایران 3- شرایط ویژه و استثنائی غار یخ مراد به دلیل وجود قندیل های یخ نحوه ی استفاده از محیط فوق ذکر 4-پاکسازی غار در کنار اعضاء تیم غار نوردی جمهوری اسلامی بنا به دعوت هیئت کوهنوردی استان البرز و NGO  البرز سبز اجرا نمود و با طرح پاکسازی غار و اطراف غار به کار خود پایان داد.سرپرست مهران کیان ،مسئول فنی

مهر علی پیشرویان،انتظامات حامد محمدی،تیم مهمان گروه کوهنوردی مهرگان تهران ودوستان خوب وپر انرژی خانم  عسگری،خانم زینلی،خانم مریم قره داغی،محمد میرحبیبی وهمسر محترمشان،خانم لقمانیان، پسر مرحوم ذوالفنون وخانواده محمدی که در اینجا از همه همنوردان خوبم ودیگر عزیزان که مارا دراین برنامه خوب یاری نمودند تشکر می نمایم.

مشخصات غار یخ مراد

نوع غار : کشف شده

نام (های) غار : یخ مراد

Yakh Morad : نام فارسی غار بصورت لاتین

36˚ 07' 5.94" : (N) عرض جغرافیایی دهانه غار

51˚ 16' 18.24" : (E) طول جغرافیایی دهانه غار

ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا : 2493 متر

Garmin : نوع جی پی اس

تعداد دهانه غار : 1 دهانه

استان : تهران

نزدیکترین شهر : کرج

غار یخ مراد در حوالی روستای آزادبر و روستای کهنه ده در منطقه گچسر و جاده چالوس می‌باشد. فاصلة این غار از تهران در حدود ۶۵ کیلومتر می‌باشد. دریچة  ورودی این غار در ارتفاعات کوه‌های منطقه واقع شده‌است و مسیر غار عموماً شیب دار و رو به پایین می‌باشد که نهایتاً با رسیدن به اعماق کوه، با چشمه‌های یخ زده در کف زمین و استالاکتیتهای اسفنجی غار مواجه می‌شوید.

ارتفاع این غار از سطح دریا در حدود ۲۶۴۰ متر می‌باشد و دهانة این غار سه متر پهنا و هشت متر ارتفاع دارد. در ماههای اسفند و فروردین، قندیل‌های بسیار زیبای غار در بهترین وضعیت به سر می‌برند.

نکتة قابل توجه این غار مطبق بودن آن می‌باشد که در میان غارهای ایران کمتر دیده می‌شود. در بخشی از غار چهار طبقه با اختلاف ارتفاع بیش از ۳۰ متر دیده می‌شوند.

مجید کاشیان غار نورد حرفه‌ای باشگاه دماوند و ترسیم کننده نقشه غار در توضیحات این غار آورده‌است: «در گذشته مردم بومی بر این باور بوده‌اند که یخ موجود در اعماق غار برای درمان ناباروری زنان خاصیت شفا دهنده دارد. و وجود کهنه‌های آویخته (دخیل) به دهانه اصلی و درون غار در گذشته که باعث نام گذاری روستای مجاور به کهنه ده شده گواه این ادعا است».

علی جوانشاد غار نورد و کاشف پیشکسوت باشگاه دماوند در کتاب غار و غار نوردی در مورد تاریخ شکل گیری این غار آورده‌است: «به علت وجود فسیلی بر روی سنگ بزرگی در نزدیکی دهانه اصلی از گونه نرمتنان دریایی مربوط به دوره سوم زمین شناسی به نام (کاردیتا- KARDITA) این نظریه که غار در حدود پنجاه میلیون سال پیش در زیر دریا بوجود آمده از صحت بیشتری برخوردار است». (رجوع به کتاب غار و غارنورد – نوشته علی جوانشاد).

  • برای بازدید کامل از این غار نیاز به وسایل حرفه‌ای غارنوردی می‌باشد.

 

پاینده باد ایران                 مهران کیان