گزارش همایش سالانه جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست کل کشور در استان البرز

در تاریخ 30 مهرماه و یکم آبانماه سال یکهزار و سیصد و نود و یک در حضور مسئولین استان همچون مدیر کل محترم محیط زیست استان البرز و معاونین و هیئت همراهشان و مسئولین شورای شهر و مؤسس و بنیانگذار جمعیت زنان سرکار خانم دکتر مه لقا ملاح، اعضاء هلال احمر – مسئولین هیئت کوهنوردی استان البرز، مسئولین سازمان فرهنگی شهرداری کرج و تعدادی از اعضای جمعیت زنان استانهای کشور از جمله تهران و اهواز حضور پیدا کردند. این نشست ساعت 9 صبح با قرائت قرآن کریم توسط آقای کیان بازرس جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست استان البرز آغاز، سپس سرود ملی کشور نواخته شد. پس از سرود، خانم حصاری مسئول جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست استان البرز به حاضرین خوشامدگویی نمودند و با متنی مبنی بر احیاء صحیح محیط زیست و فرهنگ سازی در بین اقشار مختلف جامعه تأکید نمودند و خلاصه ای از عملکرد جمعیت استان را برای حاضرین توضیح دادند. پس از سخنرانی ایشان آقای مهندس پسندیده مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان البرز طی سخنانی از همه دوستان و NGO ها تشکر نمودند و فرمودند آمادگی هرگونه حمایت و همکاری را با عزیزان عاشق طبیعت را دارند و این سازمانهای مردم نهاد بازوان راست سازمانهای دولتی برای پیشبرد اهدافشان هستند، در مورد چگونگی فرهنگ سازی و سازمانهای مرتبط صحبت هایی را ایراد فرمودند. پس از مطالب ایشان مادر محیط زیست ایران خانم دکتر مه لقا ملاح آماده سخنرانی شدند که مورد تشویق جمع قرار گرفتند و طی سخنانی زیبا و آموزنده،‌ نحوه عملکرد محیط زیست، سازمانها و نهادها و چگونگی شکل گیری این جمعیت ها را توضیح دادند و می خواستند که دوستان این وظیفه را یک امر واجب برخود فرض نمایند و وظیفه همگان دانستند که از میراث ملی و ثروت گرانبهای محیط زیست همچون یک دین عمل گردد. لازم به ذکر است سرکار خانم محمدی از مجریان رادیوی البرز نیز اجرای این برنامه را برعهده داشتند، در بین برنامه حضور میهمانان عالیقدر و عوامل اجراء کننده را معرفی می نمود و با اشعار و جملات زیبا، شادابی خاصی را به برنامه بخشیده بودند. سپس آقای مهندس دادگو رئیس شورای شهر، سخنرانی خود را با موضوع محیط زیست و ضرورت توجه مسئولین به محیط زیست دوستان و سازمانهای مردم نهاد را اشاره فرمودند، دربین مطالبشان گفتند بایستی اطلاع رسانی بیشتری به عمل آید و فضای بیشتری در اختیار همچین سازمانهایی قرار گیرد. پس از آقای دادگو خانم دکتر آگاه از اعضاء هیئت رئیسه جمعیت زنان کل کشور موضوعاتی را درمورد NGO ها و عملکرد آنها در جامعه اشاره نمودند، سپس به مواردی از عملکرد جمعیت زنان در سالهای اخیر اشاره فرمودند، و با سرود ملی و دعای فرج اختتامیه این مراسم در نیم روز 30 مهرماه را اعلام نمودند، بعد از مراسم بسته های فرهنگی و بروشورهای زیست محیطی به حضار اهداء گردید. سپس ضیافت نهار همان روز را در باغ گلهای پارک چمران به دعوت مهندس زارع از میهمانان پذیرایی به عمل آمد، در عصر همان روز در دفتر گروه البرز سبز واقع در فرهنگسرای طبیعت، حضار برای ارائه گزارش و عملکردها حضور یافتند که از استان تهرن خانم خراسانی ، از استان البرز آقای کیان به عنوان بازرس مطالبی را گفتند و سپس خانم حصاری گزارش برنامه خود را ایراد فرمودند و بعد از ایشان خانم اسحاقی از اهواز از طریق ویدئو پروژکتور گزارش خود را ارائه دادند.

پس مراسم شام را در رستوران باران روبروی ساختمان مرکزی شهرداری دوستان سپری نمودند، لازم به ذکر می باشد که خوابگاه باشگاه میلاد واقع در جهانشهر اقامت میهمانان در نظر گرفته شده بود، صبح روز بعد یعنی یکم آبانماه مقرر شده بود که همگی میهمانان و حضار را برای بازدید از جاذبه های استان البرز، اماکن و جاذبه­های دیدنی اعزام نمایند که ساعت 9 صبح همگی دوستان سوار بر یک دستگاه اتوبوس شدند و به مقصد جاده چالوس به راه افتادند،‌ دست آوردهایی همچون فرهنگ مردمان استان البرز، گویش (مخصوصاً ساکنین جاده چالوس)، نوع آب و هوای منطقه، پوشش گیاهان داروئی و غیر داروئی و جاذبه ها توسط آقای کیان آموزش داده شد. و روستای اویزر، آیگان و لیلستان در کیلومتر 35 جاده چالوس مورد بازدید علاقه­مندان قرار گرفت و ساعت 13 همگی دوستان برای صرف ناهار به رستوران ارکیده مراجعه نمودند و مورد پذیرائی قرار گرفتند و برای استراحتی چند ساعته دوستان وارد کرج شدند و ساعت 18 در دفتر گروه جمعیت البرز سبز واقع در پارک چمران فرهنگسرای طبیعت حضور یافتند و گزارشات پایانی توسط خانم حصاری و خانم فاطمی نژاد قرائت شد و در مورد ضوابط و قوانین و آئین نامه جمعیت اشاره شد. و خانم حصاری گلایه ای از حضور نیافتن اکثر استانها در این همایش را داشتند که اعلام شد که دیر اطلاع رسانی شد و زمان خیلی کم بود و دوستان آمادگی پیدا نکرده بودند و پس از مراسم، سرود ملی ایران توسط حاضرین اجراء گردید و همگی دوستان برای ضیافت شام دوباره به باغ گلها مراجعه نمودند و پس از صرف شام به خوابگاه باشگاه میلاد حضور یافتند و پایان همایش اعلام گردید.

 

 

حاضرین در این همایش

 1. محیط زیست استان البرز، مسئولین و معاونین.
 2. جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست استان تهران، استان البرز و شهر اهواز.
 3. اعضاء هلال احمر.
 4. مسئولین پارک تنیس.
 5. شورای شهر و معاونین.
 6. شهرداری.
 7. رئیس سازمان فرهنگی، ورزشی و مشاور محیط زیست شهرداری.
 8. جعیت البرز سبز NGO .
 9. دبیر هیئت کوهنوردی استان البرز.
 10. پدر شهید حسین فهمیده.
 11. مادر محیط زیست کشور خانم دکتر مه لقا ملاح.

دستاوردهای این همایش:

 1. شناسایی جمعیت و NGO ها برای مسئولین.
 2. تبادل نظرات و اطلاعات جمعیت های استانها.
 3. اعلام گزارشات انجام شده توسط دفاتر گروهها.
 4. شناسایی فرهنگ، آداب و رسوم و آب وهوای استان برای دوستان.

انتقادهای برنامه:

 1. در هنگام پذیرایی از دوستان ای کاش ظروف یکبار مصرف استفاده نمی شد.
 2. حضور نیافتن دوستان از استانهای هم عضو در این همایش.
 3. حضور نیافتن بعضی از مسئولین که در این مراسم دعوت شده بودند.

پیشنهادها:

 1. ای کاش جهت پذیرایی از دوستان ظروفی خریداری می شد که زباله کمتری به جامی ماند.
 2. ای کاش رسانه ها حضور چشمگیرتری می­داشتند.
 3. جهت برگزاری همایش، زمانبندی مناسب، برنامه ریزی، اطلاع رسانی، محیط اجرای برنامه تشکیل کار گروهها می توانست اهداف را کمی روشن تر ایجاد نماید.
 4. نحوه معرفی جمعیت به سازمانهای مربوطه یکی از اصول می توانست باشد. فقط مسئولین شهرداری و محیط زیست در این برنامه حضورشان کافی نبود. می توانستیم با ایجاد فضاهایی برای تکویر افکار عمومی از کارهای فرهنگی از مدارس و دانشگاهها نیز دعوت شود تا در این همایش مسئولانشان حضور می یافتند.

در پایان عده ای آمدند و با عشق به آب و خاکشان گفتند، که بیائیم برای جلوگیری از هرگونه ناهنجاریهای زیست محیطی، دست به دست هم نهیم و ایرانمان را آباد نگه داریم، یا با سخن پیر خردمند جمع، استاد فرزانه خانم دکتر ملاح فرهنگ را از ریشه به تنه و از تنه به شاخه ها شکوفا نمائیم.

 

به امید روزی که سرای ما بدون هر گونه آلودگی و بی فرهنگی باشد.

«طبیعت قلب تپنده محیط زیست است، تپش آن را قطع نکنیم.»

        

                                                         پاینده باد ایران

                                                          مهران کیان

                               بازرس جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست استان  البرز