بنام آفریننده کوهستان

 

22/9/1391 سالن امام علی (ع) هشتگرد ـ همایش روز کوهستان

      جلسه با 25 دقیقه تأخیر ساعت 16:25 دقیقه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد . مجری آقای بابک کشتکار با خواندن اشعاری زیبا در وصف کوهستان به میهمانان خیر مقدم گفته از ریاست محترم ورزش و جوانان هشتگرد جناب آقای عقبائی دعوت کردند به روی سن بیایند . ایشان نیز با عرض سلام ، از تشریف فرمایی مسئولین و جمع کثیر کوهنوردان و طبیعت دوستان حاضر در همایش تشکر کردند . لازم به ذکر است ایشان از صحبت درباره کوهستان و کوهنوردی ممانعت نموده و خود را در برابر جمع کثیر پیشکسوتان کوهنورد پاسدار کوهستان ناتوان از بیان توصیف کردند .

      نماهنگی بسیار متأثر کننده با موضوع بی رحمی انسان به حیات وحش و همچنین معرفی گونه های زیستی حیات وحش ساوجبلاغ ، و معرفی طبیعت زیبای منطقه ، نجات حیات وحش و اقدامات انجام شده توسط محیط زیست و محیط بانان جان برکف و دلسوز  از جمله عکسی از شهید راه طبیعت آقای یاری ـ‌ که یادش گرامی باد ـ پخش شد .

      مجری از مسئول تربیت بدنی منطقه ساوجبلاغ که در این شهر خدمات بسیار زیاد و قابل توجهی انجام داده اند بسیار تشکر و قدر دانی نمودند . سپس مجری با بیان جمله ای زیبا در وصف کوهستان از آقای مجتهدی کارشناس حفظ آثار کوهستان برای ایراد سخنرانی دعوت بعمل آوردند .

      آقای مجتهدی درباب داشته های سرزمین مان ایران و گونه ها و نوع محیط زیست ایران سبزمان صحبت کردند . معرفی جغرافیای فیزیک ( فلات ) ایران ،‌ دفاع از معماری سنتی ایران     ( برای نمونه معماریی که درر شیرکوه یزد بنا شده که با آن سازه آب را از بالای شیرکوه تا شهر یزد رسانیده اند ) ، نقش و اهمیت و کارکرد کوهها در زندگی انسانها ، معرفی محیط  و ویژگی های کوهستان ( مزیت ها و فرصتها ، نارسایی ها و تهدیدها ) ، وضعیت بحرانی تخریب و فرسایش در کوهها و عمده ترین عوامل تخریب آن ، بیان رهیافت ها و راهکارهایی برای نجات کوهستانها و حفظ و حراست از این نعمتهای بی بدیل خداوند از جمله مباحث مطرح شده توسط ایشان بودند . (با تشکر فراوان از آقای مجتهدی وهمکاران زحمت کش ایشان در محیط زیست شهرستان ساوجبلاغ ).

      تشویق میهمانان و دوستداران طبیعت به جهت دارا بودن و غنای کوهستان های سرافراز سرزمین سبزمان ایران عزیزمان جلوهء دیگری به این همایش بزرگ داد .

      صحبت هایی چند در باب وفاداری و مردانگی و روحیهه جوانمردی کوهنوردان عزیزمان و اینکه  درس هایی که با دشواری ها و مشقت های بسیاراز طبیعت آموخته اند و چه بی ریا و خالصانه در اختیار دیگر همنوردان و هم وطنان عزیزمان قرار می دهند .

      دختران دبستانی ، دبستان مهر مادر ساوجبلاغ ( امیدهای امروز و فردای ایران سرافرازمان ) با اجرای سرودی زیبا در وصف کوهستان ما را به بیعتی دیگر با طبیعت و کوهستان و ایران عزیزمان فرا خواندند .

      میهمان بعدی برای سخنرانی به روی سن دعوت شدند جناب آقای مهندس خزاعی ریاست محترم هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان البرز ، مردی زحتمکش که چه زیبا آموخت پایداری و ایستادگی را در کوهها و چه زیبا تر اجرای آموخته هایشان در رأس هیئت کوهنوردی ، که این چنین سرسختانه در برابر ناملایمات ، همچنان این ورزش دشوار اما لذت بخش را با افتخاراتی ارزنده در صدر ورزش استان البرز پابرجا نگاه داشته .

      مهندس خزاعی نیز صحبت خود را بعد از ذکرنام و یاد خدا و عرض سلام و ادب به مسئولین و میهمانان ، مراتب تشکر خود را از متولیان برگزار کننده این همایش بزرگ اعلام داشته ، این روز بزرگ را به ایشان و دیگر عزیزان تبریک گفتند .

معرفی جاذبه های زیبای کوهنوردی و لذت ها و مشقات این ورزش بسیار مهیج و همچنین سپاس و قدردانی از خصوصیات و جوانمردی ها و از خود گذشتگی های کوهنوردان عزیز از دیگر صحبت های آقای مهندس خزائی بودند . ونیز از مسئول مستعفی هیئت کوهنوردی نظر آباد تقدیر به عمل آورده و جناب آقای رضاخانی را جانشینی برازنده برای ایشان نام بردند . همچنین ایشان ضمن درخواست برای تشویق از میهمانان عزیز خواستند تا پیشکسوتان و دوستان قدیمی ،‌ چه فعال و غیر فعال در پست ها و سمت های اداری را بسیار در احیا و حراست از این نعمت الهی ( کوهستان ) و ورزش کوهنوردی زحمات فراوان کشیده اند خواستار آن شدند که هرگز این عزیزان را به ورطه فراموشی نسپارند و همیشه قدردانشان باشند . در ضمن سخنرانی آقای خزاعی با معرفی و اعلام برنامهء همایش دو روزه جمعیت گروه البرز سبز کرج به مدیریت آقای مهران کیان ازمسئولین و دوستان گرامی برای شرکت در این همایش بزرگ دعوت نمودند .

      لذت گردهمایی های کوهنوردان و در کنار هم بودن آنها در طبیعت و بر بلندای ایران عزیزمان موهبتی است که هر روز و هر لحظه برای این مهم ایزد خود را بارها و بارها شکر می کنیم ( پاینده باد ایران و ایرانی ) .

      مسئول ورزش و جوانان استان البرز آقای روستا کاری سخنران بعدی این همایش بودند .      یاد خدا و سلام و خیر مقدم به همه میهمانان حاضر در همایش سرآغاز صحبت های آقای روستاکاری بودند . ایشان از برگزاری این همایش به عنوان برگ زرینی در پروندهء ورزشی و در افتخارات شهرستان ساوجبلاغ نام برده ، از مسئولین و دست اندرکاران این همایش تشکر و قدردانی کردند . در ادامه ایشان از تمایزات خاص و بارز کوهنوردان و ویژگی های نکوی آنان نام برده و آنان را مورد تشویق قرار دادند . ضمنأ از آقای رضاخانی و دیگر زحمت کشان عرصه ورزش بالاخص در شهرستان ساوجبلاغ تقدیر به عمل  آوردند . و سپس با تشویق حضار آقای روستاکار به جایگاه خود بازگشتند .

      کلیپ دیگری در وصف کوهستان و منابع و ویژگی های خاص و بارز آن که بر هیچ یک از همنوردان عزیزمان پوشیده نیست ، نیز مورد تشویق بسیار حاضرین در همایش قرار گرفت .

      اشعار گزیده ای که در وصف کوهستان و در مقام کوهنورد هراز چند گاهی در بین سخنرانی مسئولین و کلیپ ها ، توسط مجری توانمند این همایش خوانده می شد ، فضا را دوست داشتنی تر و پر طراوت تر می کرد و البته حاضرین در همایش نیز با تشویقهای پر شور خود مراتب  شادی و تشکر و قدردانی خود را از شاعران توانمند و فرهیخته سرزمین هنرپرورمان ، ایران همیشه پر افتخارمان  اعلام می داشتند .

      و دعوت از آخرین سخنران که کسی نبودند ، جز مرد پر افتخار ورزش کوهنوردی آقای یونس رضاخانی که مورد تشویق بسیار میهمانان قرار گرفتند .

     خیر مقدم به کوهنوردان و مسئولین و مدعوین عزیز که در حفظ و حراست از کوهستان ها ،‌ این سرافرازان سرفراز و طبیعت ناب ایرانمان که چه سر سختانه و پر تلاش در این مهم ،‌ انجام وظیفه میکنند ، سر فصل صحبتهای آقای رضاخانی بودند . ایشان همچنین مراتب تشکر و سپاس خود را از حضور با شکوه فعالان عرصه کوهنوردی که حافظان شایسته کوهستانها هستند ، را بیان کرده و از حس وظیفه شناسی آنها که در کنار متولیان محیط زیست چه بی ریا در حفظ و حراست محیط زیست و کوهستانها تلاش می کنند تشکر سیار کردند . و در ادامه عرایض خود با معرفی و دعوت دست اندرکاران و متولیان این همایش بزرگ  به بالای سن آنها را مورد تشویق قرار دادند که توسط حاضرین در همایش نیز مورد استقبال و تشویق قرار گرفتند .

    در ادامه آقای کشتکار ( مجری ) با روایت داستانی مستند از فداکاری ها و اخلاقیات خاص و نکوی کوهنوردان که بسیار آنان را خاص و متمایز از دیگران نموده ،‌ مراتب سپاس خود را از همنوردان خود بیان کردند .

    در ادامه پخش کلیپی دیگر که بیانگر کار و زحمت فراوان دست اندرکاران برگزار کننده این همایش بود از طرف حضار با تشویق روبه رو شد . کلیپی در بزرگداشت روز کوهستان و خطراتی که سلامت کوهستانهایمان ،‌ این شریان های حیاتی زندگی ما مردمان ناسپاس مه چگونه سلامت و زیبایی این آفریده های شگفت انگیز خداوند را رو به نابودی و زوال پیش می بریم . ساخت و سازهای در دامان طبیعت ، شکار های غیر مجاز و شکارچیان بی رحمی که حیات وحش را در کوهستان ها و در زیستگاههای طبیعی حیوانات به مخاطره انداخته اند ، زباله ، زباله ،‌ زباله ، و باز هم  زباله . و نیز تصویری که سخت باعث تأسف و تأثر ما شد ،‌کلاغی که قوطی نوشابه ای را به منقار گرقته و آن را درون سطل زباله می اندازد ، که امید است تلنگری باشد برای ما آدمیان که چه با کبر و غرور به جهت داشتن این همه زیبایی در اطراف ،‌این چنین نا سپاس در برابر آفریدگار خود کفران می کنیم این همه نعمت و جلال و شکوه خدایمان را .

      و در ادامه ، خواندن داستان کوتاه از استاد رضا کیانیان و سپس ایستادن و ادای احترام به مقام شامخ امام شهیدان .

     سپس آقایان خزاعی ( رئیس هیئت کوهنوردی استان البرز ) و کرمانشاهی ( رئیس اسبق هیئت کوهنوردی نظرآباد ) ‌و عقبائی ( رئیس ورزش و جوانان ساوجبلاغ ) و لشکری (‌ریاست محیط زیست ساوجبلاغ ) و نیز سرکار خانم میرسلیمی ( نائب رئیس هیئت کوهنوردی استان البرز)‌ برای اهداء لوح یادبود به متولیان و زحمت کشان کوهنوردی و محیط زیست روی سن آمدند .

     در ابتدا از آقایان لشکری (ریئس اداره محیط زیست شهرستان ساوجبلاغ و هشتگرد ) و کرمانشاهی رئیس اسبق هیئت کوهنوردی شهرستان تقدیر به عمل آمد ، ‌سپس از آقای عقبائی ، آقای زعیم (‌کوهنورد ) ، ولی پو ( منابع طبیعی ) ، آقای خزاعی ( ریاست هیئت کوهنوردی استان البرز ) ، ‌آقای  سلطانی ( ریاست شرکت زر ماکارون )‌ ، نمایندگان شهرداری و شورای شهر هشتگرد ، گروه کوهنوردی البرز هشتگرد ( آقای سرافراز ) ، گروه کوهنوردی فشم ( آقای آزموده ) ، آقای اشتری ( مدیر حفظ کوهستان ) ، گروه کوهنوردی هفت خوان کرج ( آقای مؤمنی کیا ) ، گروه کوهنوردی باران نظرآباد (آقای احمدزاده ) ، جمعیت البرز سبز ( آقای مهران کیان ) ، باشگاه کوهنوردی پیام ساوجبلاغ ( خانم زارع ) .

      آقایا میر بزرگی ،‌ ولی پور، سعیدی ، لشکری و شهبازی برای اهداء لوح تقدیر و جوایز دیگر عزیزان به روی سن آمدند .

      خانه کوهنوردی کرج ( آقای علیاء ) ، خانه کوهنوردان نظرآباد ( خانم معیری ) ، گروه کوهنوردی کانون بازنشتگان ( آقای تخییری ) ، گروه کوهنوردی آسمان البرز ( خانم صابری ) ، انجمن طالقانی ها ( آقای فقیهی ) ، هیأت کونوردی شهر محمدیه ( آقای شهبازی ) ، باشگاه کوهنوردی شقایق ، گروه کوهنوردی عسلک طالقان ، دکتر گلرخی شورای شهر فشم ) آقای کیا روستا بخشدار مرکزی ساوجلاغ ، کمیته ورزش فرمانداری ساوجبلاغ ، گروه کوهنوردی هامون کرج ،‌رئیس هیئت امناء کوهسار ، بخشدار گلسار ،‌ گروه کوهنوردی تربیت معلم کرج ، و اعضاء تیم امید هیمالیا نوردی استان البرز که اقدام به صعود به قله مومهیل سار ( 7343 متری ) پاکستان ، آقایان اسمعیل رهگذر ، سید محمد صلاح موسوی ، بابک مؤیدی ، حسین احمدی ، و خانمها آرزو جان محمدی و زهره افقی نیز تجلیل به عمل آمد .

نفرات شرکت کننده از گروه البرز سبز  : آقایان مهران کیان ، مهرعلی پیشرویان و علی عباسعلی نژاد و خانم مریم قره داغی .

       سرود ملی ایران و اختتام همایش در ساعت 18:45 دقیقه .

 

باغ مرا چه حاجت سرو وصنوبر است                   شمشاد خانه پرور ما از که کمتر است

گزارش از : مریم قره داغی ( کمیته اداری )