بنام خداوندمنان

نشست مشترک هیئت رئیسه هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان البرز با گروه کوهنوردی NGO البرز سبز :عصر امروز، 21 اذرماه، با حضورآقایان محبت خزاعی اصل،علیرضا کاتوزیان،مهران کیان، مهرعلی پیشرویان، خانم میرسلیمی و تعدادی از اعضای گروه کوهنوردی البرز سبز با موضوع برگزاری همایش «روزجهانی کوهستان و محیط زیست» برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مهران کیان؛ سرپرست گروه البرز سبز ضمن تبریک هفته و روزجهانی کوهستان به مسئولان هیئت کوهنوردی وکوهنوردان گفت: این نشست بنا به درخواست مسئولان هیئت کوهنوردی برگزار شد تا گروه برای برگزاری همایش در راستای قوانین هیئت حرکت کند. ما بنا داریم امسال قدم اول را در برگزاری این همایش برداریم تا به یاری خدا در سالهای آتی دیگر گروهها نیز برای برگزاری این همایش پیش قدم شوند.

وی با ابراز امیدواری از همبستگی گروههای کوهنوردی در استان اظهار کرد: ما دوست داریم همه گروهها با هم همراه و همگام باشند و با از بین بردن حاشیه‌ها به رشد و شکوفایی در این ورزش برسیم.

کیان درباره روند برگزاری این همایش گفت: در ابتدا قصد ما برگزاری همایش برای پیشکسوتان بود تا در حضور کوهنوردان سخنرانی کنند و از تجربیات خودشان در کوهستان بگویند و خاطراتی از صعودهایشان بیان کنند. در ادامه تصمیم گرفتیم غرفه‌هایی نیز به گروهها اختصاص دهیم تا بتوانندارتباتشان با محیط زیست رانشان و استفاده بهتری از فضا و همایش بکنند و عکس‌ها و کلیپ‌های صعودهای خودشان رادرزمینه محیط زیست وکوهنوردی را برای علاقمندان به این رشته وعموم بازدید کنندگان به نمایش بگذارند.

وی تصریح کرد: ما برای برگزاری این همایش نیازمند انرژی مثبت هیئت کوهنوردی وسازمانهائی همچون محیط زیست ومنابع طبیعی وسازمان ورزش وجوانان استان البرز هستیم و امیدواریم این با ر نیز مانند دفعات گذشته از لطف شما بهره‌مند شویم.ما طبق چارچوب‌های هیئت حرکت می‌کنیم و امیدوارم لایق این اعتماد شما باشیم.

کاتوزیان در ادامه جلسه با ذکر این نکته که این سومین جلسه‌ای است که پیرو برگزاری این همایش با گروه البرز سبز برگزار می‌شود، عنوان کرد: در جلسه‌های قبلی درباره نام این همایش، تاریخ برگزاری و چاپ پوستر و ... صحبت‌هایی شد  و اقدامات اولیه در شرف اجراست. در نهایت بنا بر این شد تا سرپرستی برگزاری همایش به عهده البرز سبز باشد و نامه آن هم زده شد. برای برگزاری همایش طبیعتا کمبودهایی داریم و نمی‌توانیم از همه گروهها برای برپایی غرفه دعوت کنیم و از همین رو پیشنهاد می‌کنم اگر استقبال خوبی از سوی گروهها انجام شد غرفه‌ها را دو قسمت کنیم تا دوستان بیشتری بتوانند از فضا استفاده کنند. و اینکه بهتر است در همایش روز کوهستان در نظرآباد دعوت نامه‌ها را پخش کنیم و از دوستان بخواهیم هرچه زودتر ثبت نام کنند.

خزایی نیز در ادامه نشست ضمن تبریک هفته کوهستان گفت: هر زمان و در هر برهه‌ای قرار شد کاری انجام شود آقای کیان و گروه البرز سبز سنگین‌ترین کار را انتخاب کردند و از این بابت ازایشان سپاسگزاریم.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه مدتی از روز کوهنورد گذشته است، با نامگذاری این همایش با نام روز کوهنورد موافق نیستم چراکه با سابقه بیست ساله بزرگداشت روز کوهنورد که در آخرین جمعه مهرماه هر سال برگزار می‌شود، مغایرت پیدا می‌کند. امسال متاسفانه به دلیل بیماری که داشتم نتوانستیم بزرگداشت این روز را در موعد مشخص برگزار کنیم. از همین رو بهتر است نام دیگری برای این همایش انتخاب شود.

وی در ادامه افزود: در رادیو البرز مصاحبه‌ای داشتم و از وضعیت نابه سامان هیئت کوهنوردی گفتم. ما در 9 ماه گذشته یک ریال بودجه نگرفتیم و هیمالیانوردی را بدون پشتوانه و کمک مالی برگزار کردیم و نتوانستیم اسپانسری داشته باشیم. بیش از پنجاه نامه هم برای جذب اسپانسر نوشتیم اما به جز یک مورد جزئی کمک شهریار به یکی از همالیانوردان کمک دیگری دریافت نکردیم. هم بچه‌ها به زحمت افتادند و هم هیئت اذیت شد. در حال حاضر هم با بدهکاری بزرگی دست به گریبان هستیم. در مجمع عمومی تیرماه در محضر فدراسیون من استعفا دادم که متاسفانه نپذیرفتند. فدراسیون یک میلیون تومان بودجه اختصاص داد و اداره کل سه میلیون تومان و من گفتم که با چهار میلیون تومان می‌توان یک خانه چهل متری را طی یک سال اداره کرد؟

کاتوزیان در دفاع از نامگذاری این همایش با عنوان «روز کوهنورد» ابراز کرد: یک هفته بعد از روز کوهنورد قرار شد این همایش برگزار شود اما به دلیل برخی مسائل به تعویق افتاد. به نظرم اگر نام دیگری بر این همایش بگذاریم به چشم یک اتفاق عادی نگاه می‌شود اما اکر با نام همایش بزرگداشت روز کوهنورد باشد می‌توان این مانور داد که یکی از گروههای کوهنوردی این همایش را برگزار کرده‌ است و گفت که دیگر گروهها نیز سالهای آینده می‌توانند مجری برگزاری این همایش باشند.

میرسلیم نیز در ادامه جلسه ضمن تشکر از گروه البرز سبز گفت: تلاش‌های گروه البرز سبز بر کسی پوشیده نیست و امیدواریم همیشه پرتلاش و موفق باشید. با توجه به محدود بودن غرفه‌ها به نظرم بهتر است ابتدا غرفه‌هایی برای پیشکسوتان اختصاص داده شود و در همایش نیز از گروه البرز سبز که سرپرست برگزاری این همایش است تجلیل شود.

کاتوزیان تصریح کرد: همیشه از پتک توقع تحریب می‌رود و نه ساختن. در میان گروههای کوهنوردی دو سه گروه هستند که نقش پتک را دارند و تخریب می‌کنند و به همین علت هم بقیه گروهها از برگزاری این همایش عقب نشینی کردند. درست است که به دلایلی نشد در موعد مقرر این همایش بزرگداشت روز کوهنورد برگزار شود اما معتقدم که الان این همایش را به احترام این روز با همان نام برگزار کنیم تا همه گروهها بدانند این همایش بزگرداشت روز کوهنورد است که یک گروه کوهنوردی آن را زنده کرد. اگر با اسم روز کوهنورد انجام نشود، انگار هیچ کاری انجام نشده است.

کیان نیز گفت: در سایتها خواندم که برخی اتفاقات را به ناحق گردن هیئت کوهنوردی انداختند. گروههای حاشیه درست کردند و توهینهایی به خود من شد و گفتند اگر جلو بیایید شما هم روزی مقابل هیئت کوهنوردی خواهید ایستاد. اما ما میخواهیم روز کوهنورد پاس داشته شود و همیشه زنده باشد. هرجا نیاز باشد ما هستیم و کمکی از دستمان بربیاید انجام می‌دهیم.

خزایی در پاسخ گفت: از حاشیه‌ها با خبر هستم اما تحمل زیاد است و هیچگاه عکس العمل نشان نمی‌دهم و همیشه رفاقتی رفتار می‌کنم. اگر عنوان این همایش روز کوهنورد باشد حتما حاشیه‌هایی در پی خواهد داشت که باعث تنش می‌شود و دوستان را خسته می‌کند. روز کوهنورد را بردارید اما درباره می‌توان عنوان کرد که این همایش در برای جبران خلاء بزرگداشت روز کوهنورد برگزار شده است.

کاتوزیان در ادامه نشست تصریح کرد: دلیل ندارد عنوان روز کوهنورد حذف شود چون فرافکنها همیشه هستند و تخریب همیشه وجود دارد و ما باید استوار باشیم.

خزایی گفت: مطمئن هستم این نام دردسر ساز میشود و بچه‌ها را خسته می‌کند و به نظرم با نام دیگری بهتر است از روز کوهنورد دفاع کنیم.

بنابر این گزارش،  نهایت تصویب شد که عنوان همایش «روزجهانی کوهستان ومحیط زیست» ذکر شود و مهران کیان در ادامه نشست گفت: البرز سبز هیچ پس اندازی برای برگزاری این همایش ندارد و می‌خواد برخی غرفه‌ها تجاری باشد. هزینه‌ها همه طبق فاکتورها برآورد می‌شود و رقم مشخص خواهد شد. در ادامه هم درخواست می‌کند هزینه اجاره غرفه‌ها را در این جلسه مشخص کنید.

کاتوزیان درباره غرفه‌های تجاری گفت: در کل دنیا نمایشگاه محل نمایش و معرفی است نه فروشگاه اما ما اجازه فروش را میگیریم. ما چهار گروه مرتبط داریم که برای روز کوهنورد درخواست داشتند؛ دادگستری، مپناغواصی و پاراگلایدر که می‌توانیم دو غرفه برایشان در نظر بگیریم. چهار شهرستان هم داریم که از نمایندگانشان دعوت می‌کنیم. 9 گروه فعال هم داریم که ممکن است همه‌شان نخواهند شرکت کنند اما باید همه دعوت شوند و طبق اهداف و عملکرد و اولویت ثبت نام غرفه‌هایی اختصاص دهیم.

وی در ادامه با یادآوری این نکته که تا 7 دی ماه و برگزاری همایش 15 روز فرصت تبلیغ داریم، ادامه داد: همین فردا می‌توان دعوت نامه‌ها را به اغلب آدمها برسانیم. بعد هم گروههای شرکت کننده باید تفاهم نامه‌ای را که تنظیم می‌کنیم امضا کنند. همچنین باید همه غرفه‌ها بیمه مسئولیت شوند و شرکت کنندگان هزینه‌هایی که به طور یکسان برای غرفه ها می‌شود را بپردازند.

کاتوزیان درباره قیمت غرفه‌ها هم گفت: شرکت کنندگان باید برای نیم غرفه 75 هزار تومان، تمام غرفه 150 هزار تومان و برای غرفه‌های تجاری 300 هزار تومان بپردازند.

وی ادامه داد: همچنین بزرگداشتی هم برای همنوردانی که از دست دادیم نیز برگزار شود. می‌توان از مدارس شهر هم برای بازدید دعوت کرد تا فرهنگسازی هم داشته باشیم. حفاظت از غرفه نیز به عهده غرفه دار است با این حال با نیروی انتظامی و کلانتری هم هماهنگ شود.

 

در انتهای نشست مقرر شد که افتتاحیه پنج شنبه 7 دی ماه ساعت 10 صبح برگزار شود.

باتشکر لیلا باقری