گزارش برگزاری همایش روز جهانی کوهستا ن و محیط زیست

      در تاریخ 1391/7/30 اولین روزی بود که جرقه ای در ذهن البرزی ها خطور کرد که روز کوهنورد را زنده نگه دارند و در این روز نیز اولین نشست گروه البرز سبز با مسئولین هئیت کوهنوردی ، آقای کاتوزیان به نمایندگی از هئیت رئیسه بود . جلسات بعدی نیز با خود اعضاء البرز سبز بود ، می بایست کار گروه ها مشخص می شدند . تمامی جوانب در نظر گرفته می شد ، چون حمایت از شأن و منزلت مقام کوهنورد کم نبود . خلاصه تمام سعی بر این بود که چنین ایام خجسته ای حتمأ بر پا گردد ، تدابیری اندیشیده شد :

 1-نشستی با مسئولین هئیت کوهنوردی داشته باشیم . 2-  تمامی گروهها را فراخوان نمائیم . 3- فضائی انتخاب گردد با امکانات نمایشگاهی و با فضا و امکاناتی در خور کوهنوردان . 4- دعوت به حضور و شرکت سازمانها  . 5- اطلاع رسانی برای عموم . 6- ایجاد امنیت و ایمنی های لازم . 7- دور کردن حواشی پیش بینی شده و نشده .

      مایعنی البرز سبزی ها اعلام آمادگی نمودیم ، و وارد عرصه شدیم ، غافل از اینکه چه برنامه ها و حواشی پیرامون خود خواهیم داشت ، بی خوابی ها ، سعی و تلاش های شبانه روزی ، نظر سنجی ها ، همه و همه برای بهبود به برگزاری این همایش بود ، یا به تعبیری آزمونی سخت برای محک گروه البرز سبز بود . آیا می تواند سبز بماند ؟

      آغاز به انجام و اجراء برنامه ریزی های انجام شده کردیم . طرح ها ی مد نظر را برای طراحی به طراح سپردیم ، انجام مکاتبات و تمامی سیکل اداری را به کمیته روابط عمومی و کارگروهشان واگذار کرده و عوامل اجرائی را نیز مشخص نمودیم .

      محل برگزاری با رایزنی در محل فرهنگسرای طبیعت تعیین شد . با محدودیت تعداد غرفه ها و بعضی از مسائل، در هر حال نیت ما پاسداشت مقام کوهنوردان و کوهستان و محیط زیست و منابع طبیعی بود ، اهدافی که بایستی به آنها توجهات ویژه ای می کردیم که در ادامه بیان خواهد شد .

دعوتنامه یا برگ فراخوان به تمامی گروهها و هیأتهای مربوطه ارسال شد . منتظر ثبت نام عزیزان تا تاریخ 1391/9/29 بودیم . البته لازم به ذکر است که ما البرزی ها از ابتدای آبانماه آماده برپائی همایش مذکور بودیم ، اما به دلایلی همچون تجلیل از هیمالیا نوردان ، اجرای همایش روز جهانی کوهستان در نظر آباد ، نمایشگاه بین المللی محیط زیست در تهران و همایش اسکی کوهستان که توسط باشگاه محترم کاهار می بایست انجام می شد . بنا به درخواست مسئولین هئیت کوهنوردی ، برنامه ما به تأخیر افتاد که در روند  کار گروهها و سازمانهای اعلام شده  تداخلی پیش نیاید . اطاعت امر نمودیم و با صلاحدید هئیت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان البرز تاریخهای 7 و 8 آبانماه را برای برپائی این همایش اعلام کردیم .

      چاپ بنر ، پوستر ، دعوتنامه و ID کارت و ... از مراحل بعدی و پیش بینی شده کار ما البرزی ها  بود طراحی ها به چاپخانه ارسال شد . کار با ممشکلات خاص خودش پیش می رفت ، تا شبی که موافقت نصب بنرها را در سطح شهر  ازمناطق مختلف شهرداری گرفتیم . توسط یک  دستگاه بالابر که توسط شهرداری منطقه 2 - که جا دارد از دوست وهمنورد خوبم آقای پیش رویان تشکر نمایم - آماده  و در اختیار گذاشته شد ، از پای کوهستان عظیمیه شروع به تبلیغ نمودیم ، طالقانی شمالی مربوط به منطقه یک ، تا محدوده چهارراه کارخانه قند ، میادین هفت تیر ، توحید ، استاندارد ، آزادگان و سه جای دیگر، بنرها تا پاسی ازشب به سلامتی و خوشی توسط عوامل اجرائی نصب شد . تا صبح سه شنبه 5 دیماه که برای تهیه عکس از تبلیغات در سطح شهر آماده شدیم ، با صحنه ای غم انگیز مواجه گشتیم ، تمامی بنرها توسط عوامل محترم زیبا سازی پاره و از جای در آورده شده بودند . اولین مشکل پیش بینی نشده در مسیرما ، خیلی برایمان صحنه بدی بود ، فقط بنرهای محدوده شهرداری منطقه 2 باقی مانده بود که جا دارد دوباره از این مجموعه تشکر نمایم . دلیل کار را جویا شدیم ، بهر حال شهرداری ضوابط مختلفی دارد که ما با آنها آشنا نبودیم هرچند که تمامی کارها را قانونی و رسمأ انجام داده بودیم .

       تبلیغ بعدی ما از طریق رسانه ها بود .شبکه صدا وسیمای مرکزالبرز، خبرگزاری برنا ، ایرنا ، رادیو البرز ، سایت اداره کل ورزش و جوانان و تقدیم پوستر برنامه به تمامی نهادهای استان .    رادیو البرز مرتب این همایش را اطلاع رسانی می نمود . مرحله بعدی تقدیم دعوتنامه به مسئولین کار بعدی ما بود ، اداره کل ورزش و جوانان استان البرز  ،معاونت فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج ، مناطق مختلف شهرداری ، هیأتهای کوهنوردی ، راهنمایی و رانندگی استان  ، فرماندهی محترم نیروی انتظامی استان ، شبکه صدا و سیمای مرکز البرز ، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و مجموعه های تحت پوشش این سازمان ، اداره کل محیط زیست استان و مجموعه های تحت پوشش این سازمان ، بسیج اصناف استان البرز ، تعزیرات حکومتی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی شهرستان کرج ، بخشداریها و شورای شهر ، سازمانهای مردم نهاد ، همیاران محترم کرج ، خلاصه این دعوت ها صورت پذیرفت .

      بحث هزینه غرفه ها یک فرضیه ای بود که هنوز مطمئن نبودیم که آیا شهرداری از ما هزینه دریافت می کند یا خیر ؟ با وجود اینکه در سنوات گذشته هزینه ای بابت اسپیس فریم ها پرداخت کرده بودیم ، قرار شد که به دوستان در جلسه نهایی اطلاع داده شود ، با صحبتهایی که شده بود که اگر غرفه ها هزینه بردار بودند هر گروهی باید هزینه غرفه ها را پرداخت نمایند ،  که خوشبختانه متوجه شدیم که دوستان فرهنگسرا فرمودند که می توانیم غرفه ها را به صورت رایگان در اختیار دوستان قرار دهیم ، که در جلسه پایانی به اعضاء شرکت کننده نیز اشاره شد . این جلسه در تاریخ 1391/10/4 روز دوشنبه ساعت 16 در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای طبیعت برگزار گردید .

      بعضی از موارد را اشاره می نمایم : 1- پرهیز از حاشیه ها . 2- فرهنگسازی جهت تنویر افکار عمومی . 3- اعتلای فرهنگ زیست محیطی . 4-  یکدست بودن غرفه ها از لحاظ دید مانند بنر ها ی سر در غرفه ها و ... . و اعلام شد که همگی دوستان روز چهارشنبه جهت تحویل گرفتن غرفه ها در محل برگزاری نمایشگاه حاضر شوند . اینکار صورت پذیرفت .

     غرفه ها به دوستانی همچون باشگاه کاهار ، گروه کرچان و هئیت کوهنوردی آسارا ، پورآ ، معراج ، آسمان البرز ، عدالت سازمان دادگستری ، کار گروه های  منابع طبیعی و محیط زیست و فروشگاه اوراز تحویل داده شد . تمامی عوامل اجرایی غرفه ها مشغول چیدمان غرفه هایشان شدند . به علت برودت هوا گروهها ادامه کار خود را برای صبح پنجشنبه باقی گذاشتند . البته دوستان البرزی ما تا صبح روز پنجشنبه در محل باقی ماندند تا فضا و سالن همایش و نمایشگاه را آماده نمایند . صبح روز پنج شنبه فرا رسید ، تمامی دوستان در غرفه ها چیدمان زیبایی را خلق نموده بودند . ورزش ، فرهنگ ، قوانین و ... و هر چیزی که می توانست به محفل طبیعت دوستان رونق خوبی را ببخشد آماده گردید .

      لحظه های انتظار کم کم فرا می رسید . ساعت 10 صبح خانم محمدی از رادیو البرز برای اجرا تشریف آوردند . چک کردن سیستم صوتی و بازبینی برنامه ها انجام شد . لحظه موعود فرا رسید . مدیرهای گروهها اولین کسانی بودند که در سالن حضور داشتند ، معاون محترم اداره منابع طبیعی شهرستان کرج آقای مهندس صدیقی ، جناب سرهنگ گودرزی  فرمانده راهنمائی و رانندگی شهرستان کرج ، آقای کشاورز مسئول همیاران کرج ، مسئولین اداره کل منابع طبیعی استان البرز آقای مهندس مقدم و هئیت همراه ، مسئول هئیت کوهنوردی و صعودهای ورزشی آقای خزاعی و هئیت همراه ، مسئول محترم اداره محیط زیست شهرستان کرج آقای مهندس قوائی و هئیت همراه ، مسئول تربیت بدنی و معاون اداره کل ورزش جوانان آقای شمیرانی و هئیت همراه .

      سالن کاملأ پر شده بود . با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم توسط آقای پیش رویان ، سپس سرود جمهوری اسلامی ایران ، بعد از آن مجری توانمند رادیوی البرز سرکار خانم محمدی با اشعاری در رابطه با کوهستان و محیط زیست و منابع طبیعی کارش را شروع نمود و از آقای مهندس خزاعی خواستند جهت خوش آمدگویی به میهمانان ، تشریف بیاورند ، اینکار صورت پذیرفت ، و توضیحاتی درباره چگونگی این همایش اعلام داشتند و بعد از ایشان آقای کیان به عنوان سرپرست همایش و مسئول گروه البرز سبز ، هدف از اجرای این همایش را که عبارت بودند از 1- ارائه عملکرد یکساله گروههای کوهنوردی استان البرز . 2- شناسائی و معرفی فرهنگ کوهنوردی و محیط زیست و منابع طبیعی برای تنویر افکار عمومی . 3- قوانین موجود در رابطه با محیط زیست با اجرای غرفهٌ دادگستری . 4- آموزش محیط زیست و ارائه عملکرد توسط کارشناسان این سازمان . 5- آموزش منابع طبیعی و ارائه عملکرد توسط کارشناسان این سازمان . 6- آشنائی با لوازم ، علوم و فنون ورزشهای کوهستانی و طبیعت گردی و کوهنوردی در غرفه های کوهنوردی و فروشگاهی . 7- شناسائی چهره های برتر رشته های ورزشی کوهستان و یادبود همنوردان از دست رفته  . که با اعلام این برنامه نماهنگی از اداره کل محیط زیست پخش شد .

      سپس آقای مختاریان بعنوان نماینده صعودهای ورزشی مطالبی را تحت عنوان آموزش برای دوستان بیان کردند . معاون محترم مدیر کل اداره منابع طبیعی استان آقای مقدم سخنران بعدی بودند که ایشان در مورد همایش و اعلام آمادگی این سازمان با گروههای مردم نهاد و کوهنوردان از صحبتهای ایشان بود . برنامه بعدی گزارش خوانی و پخش کلیپ صعود قله 7010 متری خانتانگری که توسط گروه پورآ حماسه سازی شده بود اجراء شد . سپس نماهنگی توسط فعالیتهای کارهای البرز سبز پیرامون کارهای فرهنگی برای حضار پخش شد ، بعد از نماهنگ ، از معاون مدیر کل محیط زیست آقای مهندس قوائی دعوت شد که ایراد مطالب داشته باشند که ایشان نیز فرمودند محیط زیست آماده هرگونه خدمت رسانی به دوستان خوب کوهنورد وسازمانهای مردم نهاد می باشد تا فرهنگ محیط زیست و منابع طبیعی زنده نگه داشته شود . بعد از مطالب آقای مهندس قوائی ، کلیپی از البرز سبز پخش شد ، مسئولین جهت اهداء لوح یادبود به فعالین محیط زیست به بالای سکو فراخوانده شدند ، بعد از آن پایان همایش اعلام و از دوستان خواسته شد تا از نمایشگاه و غرفه ها که به مدت دو روز دایر خواهد بود بازدید بعمل آورند . هوا کاملأ سرد بود . یک دستگاه بخاری در سالن نمایشگاه روشن بود .

      دوستان از غرفه ها بازدید می کردند ، جمع کثیری از کوهنوردان حضور داشتند . به ساعتهای پایان روز پنج شنبه نزدیک می شدیم ، دوستان خودشان را برای روز بعد آماده می کردند .

     جمعه ساعت 8 صبح و آغاز روز دوم نمایشگاه ، کلیپهایی از محیط زیست ، پورآ ، معراج ، دادگستری ، منابع طبیعی ، البرز سبز و آسمان البرز برای دوستان مرتبأ پخش می شد . تعدادی از دوستان حضور داشتند و از غرفه ها بازدید می نمودند . صمیمیت بین گروهها و بازدید کنندگان کاملأ ملموس بود . مسئولین مختلف برای بازدید تشریف آورده بودند . از جمله بازرس هئیت کوهنوردی آقای مهمانلی ، منابع طبیعی آقای صدیقی ، محیط زیست آقای پسندیده و هئیت همراه ، مدیران گروهها ، تربیت بدنی  اصناف ،.... و جمع  کثیری از عموم مردم .

       بعداز ظهر جمعه برنامه تقدیر از عوامل غرفه ها و همایش بعمل آمد . بعد از شبکه استان البرز حضور یافتند و همچنین از خبرگزاریهای فارس ، ایرنا ، برنا ، رادیو البرز برای تهیه عکس و فیلم و خبر به نمایشگاه آمده  بودند . ساعت 16 با توافق مسئولین غرفه ها پایان نمایشگاه اعلام شد .

     این همایش با اجرای گروه البرز سبز و با نظارت هئیت کوهنوردی  وصعودهای ورزشی البرز برگزار گردید . کاستی ها را به بزرگی مقام کوهنوردیتان و پاکی طبیعتتان ببخشایید .

      و در پایان تشکر می کنم از گروههای شرکت کننده دراین همایش که ما را در اولین تجربه تنها نگذاشتند . گروهها و باشگاههایی چون پورآ ، کرچان و هئیت کوهنوردی آسارا ، کاهار ، آسمان البرز ، معراج ، عدالت دادگستری ، منابع طبیعی و محیط زیست و فروشگاه اوراز .

      در پایان جا دارد از تلاشهای بی وقفهٌ همنوردان البرز سبزیم که در اجرای هر چه بهتر این همایش سنگ تمام گذاشتند و سختی ها را تحمل نمودند تشکر نمایم ، و جای تأسف می باشد با وجود اینکه در ورزش کوهنوردی حاشیه ای وجود ندارد ، جای بعضی از گروههایمان که عاجزانه از آنها خواهش کرده بودیم که ما را دراین امر مهم تنها نگذارند ، در جمع ما خالی بود . نام می برم : گروه هامون ، شقایق ، خانه ، پرواز ، و هیأتهای تابعه استان البرز به جزء بخش آسارا .

      بیائیم دستهائی را که با عشق به سویمان دراز می شوند را با محبت بفشاریم و برای بقای رشته زیبای کوهنوردیمان تلاش نمائیم .

(( تو از فراز کدام قله ،

و از کدام پاکوب ، تو از کجای قصه کوهسارانی ؟

که تاب و تب غبار کوله بارم را در این هیاهوی وحشی به مهر می افشانی  ))

                       پاینده باد ایران

                                مهران کیان