گزارش برنامه پاکسازی هفت چشمه آدران به مناسبت هفته زمین پاک در تاریخ1392/2/6

بسمه تعالی

گزارش برنامه پاکسازی  هفت چشمه آدران به مناسبت هفته زمین پاک در تاریخ1392/2/6

 

      طی هماهنگی های صورت گرفته با اداره محترم محیط زیست شهرستان کرج ، که این روز را در تقویم اجرائی خود اختصاص داده بودند به پاکسازی طبیعت ، همراه با جمعیت البرزسبز . هفته زمین پاک امسال با سالهای گذشته ، خیلی تفاوت داشت ، چرا که از بدو شروع این هفته اداره محیط زیست شهرستان کرج به طور ناخودآگاه ، در گیر مسائلی شد که همه کار کنان آن دست و پنجه می زدند ، مثل کسالت مدیر جدید و محبوبشان جناب آقای فردین حکیمی وحتی بستری شدنش در بیمارستان امام خمینی کرج ، که به شکر خدا سلامتی حاصل شد و با دعای خیر دوستان به مجموعه بازگشتند ، اما خبری که کارکنان این اداره هنوز به باورشان هم نرسیده ، وداع همیشگی با همکارشان غلامرضا سیرائی ، مسئول روابط عمومی ، که همه البرزیهای سبز این عزیز وفادار را به یاد می آورند ، کسی که در تمامی مراسمها از جمله همایشها ، برنامه های هفته هوای پاک ، هفته محیط زیست ، هفته درختکاری و روز کوهستان پاک در کنار ما البرز سبزیها حضور داشت ، اما امسال هفته زمین پاک خیلی متفاوت بود ، چرا که زمین به پاکی اش ایمان داشت و او را در آغوش کشید - روحش شاد و یادش گرامی - .

      خلاصه روز پنج شنبه فرا رسید زمان دیدار ما با محیط زیستیها ، برای برگزاری این مراسم ، ساعت 9 صبح در منطقه آدران ، دفتر آقای جلالی دهیار محترم آدران بود ، شاید همه دوستان دراین فکر بودند که هر لحظه فرا می رسد که اتوبوسهای حامل طبیعت دوستان حضور پیدا کنند ، اما خبری نبود . خلاصه بعد از کمی انتظار دوستان خوبمان خوشان دست به کار شدند ، ساعت 10:30 دقیقه بربلندای روستای آدران واقع در جاده ارنگه ، این مراسم با حضور خود مسئولین محیط زیست و پرسنل دهیاری و تعدادی از اعضاء  جمعیت البرزسبز شروع شد . اینکه این مقامات مسئول ثابت کردند در هر وضعیتی قادر به اجراء برنامه هستند ، آستینها را بالا زدند وشروع به پاکسازی منطقه نمودند . همه مشغول جمع آوری زباله بودند و پا به منطقه هفت چشمه گذاشتند ، که توسط بی رحمیهای طبیعت گردان مملو از زباله بود ، عده ای نیز خود جوش کیسه های زباله سازمان محیط زیست را که شعار خاک پاک ، آب پاک و انسان سالم بود را دریافت وتشکر می نمودند وبه جمع ما ملحق می شدند . این کار تا کنار چشمه های جاری و زیبا صورت پذیرفت و مقدار فراوانی زباله توسط مسئولین جمع آوری شد و دوباره کار پاکسازی را تا محل شروع ادمه دادیم .

      در این گوشه کنار به صحنه ای جالب برخوردم . اینکه مردی که 124 سال داشت ، لازم دانستم برای اینکه بعدها افسوس نخورم مصاحبه ای با این عزیز داشته باشم ، که راز سلامتی اش را سالم زیستن از هر لحاظ دانست و یکی دیگر از علتها را در طبیعت بودنش عنوان کرد وگلایه زیادی از طبیعت گردان داشت ، اینکه طبیعت را چرا همانند خانه خود فرض نمی کنند  و در پاکی آن  تلاش نمی کنند . در این مصاحبه چیز جالبی که دیدم دندانهای طبیعی اش بود و موها و محاسن سفید ش بعد از خداحافظی با پیرمرد به دفتر دهیار برگشتیم . کسی که زحمات زیادی را با همکارانش در این روز بیادماندنی  کشید کسی که همه از او راضی اند ، به دلیل تحولات زیبائی که ایجاد نمود اعتماد فراوانی را در بین ساکنین منطقه به خود اختصاص داد ، الحق والانصاف لایق مدیریت هم هست ومی توانم عرض کنم که نمونه ترین دهیار استان می توانیم از او یاد کنیم و با پذیرائی  و صرف ناهار به میزبانی دهیاری برنامه خاتمه یافت و این برنامه از چند لحاظ برای ما ارزشمند بود  اول اینکه با اینکار به همه بگوئیم دوستان ما در اداره محیط زیست اهل شعار نیستند و در عمل نیز وفادارند . دوم اینکه طبیعت را با دستهای مسئولین پاک نمودیم و این تعریف و تمجید نبود و سوم اینکه با دستهای توانمند معاون محترم مدیر کل  لوح تقدیر را دریافت کنیم .

      در پایان تشکر ویژه ای دارم ازهمکاران خوبمان در اداره محیط زیست ، دهیار محترم آدران و همکارانشان و همنوردان خوبم در مجموعه البرزسبز

      گزارشم را با دعای روز زمین پاک به پایان می رسانم :

 

خدایا به مابینشی عطا فرما تا عظمت زنجیره پر شکوه حیات را در زمین بشناسیم و ما را توفیقی عطا فرما در پاسداری از آنچه در طبیعت به ما ارزانی فرموده ای تلاش کنیم ، زیبایی ها و پاکی های زمینت را بستاییم و در جهت آلودگی ها و تخریب زمین گام بر نداریم که بخوبی میدانیم بقای ما در گرو بقای زمین پاک می باشد

 

                                                                            پایـــــــنده بــاد ایــــران

                                                                              مـــــهران کیـــــان

/ 0 نظر / 10 بازدید