گزارش صعود قله قلعه دختر یا قزل ماما ارتفاع 3180 متردرتاریخ 1392/02/27

بسمه تعالی

پرستش گهش کوه بودی همه                      ز شادی شده دور و دور از رمه

نیایش کنان هوم بر کوهسار                          به پیش جهاندار پروردگار

فردوسی

گزارش صعود قله قلعه دختر یا قزل ماما ارتفاع 3180 متردرتاریخ

1392/02/25

افراد شرکت کننده در برنامه: آقایان مهران کیان،نادر بنفشه ، آزاد صدقی،  مهران پیشرویان، علی عباسعلی نژاد ، و خانم ناهید بکائیان

سرپرست برنامه: آقای مهران کیان ، گزارش نویس وعکاس : مهران پیشرویان

در روز چهارشنبه 25/2/92 به البرزیان سبز پیامکی مبنی بر برنامه صعود این هفته قله کلون بستک می باشد ارسال شد وافراد برای حضور در این برنامه ثبت نام کردند و تمامی پیگیری ها از سوی مدیر گروه آقای مهران کیان برای صعودی زیبا انجام  شد.

محل حضور افراد مسجد جامع کرج و زمان حرکت ساعت  4:30  صبح جمعه مورخه 

27/02/1392

اعلام شد و تمامی افراد سر ساعت در محل حضور داشتند به جز بنده که کمی با تاخیر حضور پیدا کردم و آن هم بخاطر کمبود ماشین بود .زمانی که در ماشین نشستیم آقای کیان اعلام کردند که برنامه این هفته به دلیل برف شدید که در منطقه کلون بستک باریدن گرفته است و با توجه به حضور نداشتن مدیر فنی گروه آقای پیشرویان به دلیل درد کمر و استراحت ایشان با قله تاریخی قلعه دختر جابجا شده است.

قلعه دختر،قزل ماما، قصر دخترک و قلعه دخترک کجاست؟
تمامی این نام‌ها، نام‌هایی بوده است که بعد‌ها به آدران قصران داده‌اند. اکنون بسیاری از کوهنوردانی که با قلل مختلف شمیران آشنایی دارند آدران قصران را با نام قلعه دختر که در شمال قله توچال قرار دارد می‌شناسند، حال آنکه تمامی نام‌های یاد شده را در متون قدیم و نوشته‌های جدید می‌توان یافت.

گزینش این محل تصادفی نبوده است بلکه در تعیین آن ، همه ی مناسبات و جهات رعایت گردیده است. در میان مرتفعات آن حدود ، این نقطه تنها محلی است که از آنجا آبادیهای بیشتری از دیه های قصران پیداست ، و بر دره های بزرگ آن حدود همچون دره ی شهرستانک در باختر و دره آهار و ایگل و اوشان در جنوب خاوری و دره ی میگون در خاور مشرف است ، و کوه دماوند و چکاد توچال و رشته های کوه کلون بستک و گاجره و کسیل از آنجا به خوبی نمایان است.

جایگاه جغرافیایی آتشگاه : این آتشگاه بر روی خط الراس شمالی – جنوبی آهار به کوه ها و تیغه ی کوههای آن حدود که از کوههای کلون بستک شاخه های گاجره و شمشک تا توچال ادامه می یابد واقع است. بلندای جای آتشگاه از سطح دریا در حدود 3180 متر است. طول جغرافیایی آن 51 درجه و 24 دقیقه ، و عرض جغرافیایی آن 35 درجه و 57 دقیقه و 24 ثانیه است. آتشگاه از چکاد توچال کمتر از ده کیلومتر فاصله دارد ، و با چشم غیرمسلح به راحتی از توچال دیده می شود ، ولی به عنوان آتشگاه تاکنون کسی بدان توجهی نکرده است. آتشگاه در شمال راه مالروی آهار به شهرستانک در بلندایی به فاصله ی 320 متر از فاصله ی کم را پیاده در مدت یک ساعت به زحمت می توان پیمود. آتشگاه را به خط راست از سوی خاور از دیه آهار شش کیلومتر و نیم و از سوی باختر از دیه شهرستانک 5 کیلومتر و نیم فاصله است که مسافت آنها از راه مالرو به سبب پیچ و خمهای کوهستان نزدیک به 2 کیلومتر بر اعداد بالا افزوده می شود.

بنای این ادران با توجه به نوع دیوارچینی و مصالح بکار رفته در آن که مخلوطی از ملاط گچ و آهک (ساروج) و سنگ های ورقه ای وقلوه ای است که آنها را درون قالبهای چوبی می ریختند و خط قالبها هنوزهم روی دیوارهاکاملا مشخص است و همچنین گنبد گهواره ای شکل سقف آن که شبیه بناهای به جامانده از اوایل دوره ساسانیان میباشد و این حقیقت مسلم که در زمان ساسانیان آتشگاه ها را در کوه ها وارتفاعات بلند میساختند و قبل از آن این رسم متداول نبود و به حکم سایر قراین تاریخی ساخت بنا متعلق به دوران ساسانیان میباشد.همچنین در سال 1354 شمسی محقق و استاد ارجمند مرحوم دکتر کریمان قطعه ای از چوب سقف انرا جهت اندازه گیری عمر آن با روش موسوم به کربن 14 به مرکز اتمی دانشگاه تهران فرستاد که عمر آن با تقریب 75سال حدود سال 265 میلادی تعیین گردید که زمان اوایل ساسانیان و دوره پادشاهی اردشیر بابکان میباشد. زمان ساسانیان دوره تجدید حیات آیین زردشتی میباشد.

دلیل قصر دختر یا قلعه دختر خواندن این آتشگاه یا ادران نیز آن است که ایزد ناهید بنا به مندرجات اوستا دختری است جوان بلند بالا و زیبا چهره که بازوان سپیدش به ستبری شانه اسبی است با کمربندی در میان بسته و از تمام ایزدان اوستا تنها این الهه به صورت دختر ظاهر میشود . از این رو آتشگاه هایی که به وی منتسب است به نام قلعه دخترنامیده میشود نظیر قلعه دخترفارس در شش کیلومتری فیروز آباد و قلعه دختر باکو در بادکوبه و قلعه دختر خراسان و قلعه دختر میانه در دو کیلومتری شمال پلدختر و قلعه دختر شوشتر و قلعه دختر خنامان کرمان و قلعه دختر قم و قلعه دختر چالوس و قلعه دخترفرمشگان در تنگه بهمن فارس و قلعه دختر بیرجند قلعه دختر پلور قلعه دختر رودبار گیلان قلعه دختر روستای دوان در کازرون قیز قلعه در ساوه قیز قلعه سی در نمین اردبیل قیز قلعه در تاکستان قزوین قلعه دختر بشرویه در جنوب خراسان  که همگی بقایای آتشکده هایی منسوب به الهه ناهید میباشند. در استانبول ترکیه و در مدخل ورودی آن نیز بقایای قلعه کوچکی به نام قلعه دختر وجود دارد.

ساختمان آن را دو طبقه و از سنگ و کلوخ ساخته‌اند که در آن تزئینات گچبری نیز به کار رفته است. ‌ آنچه اکنون از آن بنا دیده می‌شود بقایای دو تالا‌ر و یک دالا‌ن از طبقه اول است. ‌ طول تالا‌ر‌ها ۴ متر و ۶۰سانتیمتر و عرض تالا‌ر غربی ۳ متر و ۱۵ سانتیمتر و عرض تالا‌ر شرقی ۲ متر و ۶۰ سانتیمتر است. ‌ پهنه‌ای که آتشگاه روی آن ساخته شده به شکل مربعی است که اضلا‌ع آن هر یک حدود ۱۰ متر و شیب آن از جنوب به شمال قریب به ۸۰ متر است که از مصالح فشرده سنگ و ملا‌ت گچ شیب را پر کرده‌اند. ابعاد کل این بنای مربع شکل ۱۰ متر و ۹۵ سانتیمتر در ۹ متر و ۹۰ سانتیمتر است. 

زمان حرکت 4:45 دقیقه از مسجد جامع کرج بود  از جاده چالوس بعد از حدود 64کیلومتر و بعد از عبور از روستای درده، درسمت راست جاده به دو راهی شهرستانک می‌رسید. یک تابلوی بزرگ سبزرنگ مسیر روستا را نشانتان می‌دهد. از اینجا تا خود روستا حدود 10کیلومتر راه آسفالته دارید.

روستای تاریخی شهرستانک:

جاده ناصری، راهی که از زمانهای دور شهر ری را به مازندران متصل می‌کرد و در دوره قاجار توسعه یافت، از این آبادی می‌گذرد.

با نگاه به یادگارهای تاریخی به جا مانده، دیرینگی این روستا به سده ششم هجری قمری می رسد.قلعه دزدبند شهرستانک، تپه شنستون (شن ستون) و کاخ شهرستانک (کاخ ناصرالدین شاه) از آثار تاریخی این روستاست.

که خودروی ما در کنار پل شکسته که در آن زمان بنا شده است توقف کرده و از بعد از آمدگی افراد ، حرکت خود را آغاز کردیم و مسیر خودر را از سمت غربی و بعد یال ابتدایی قله آغاز کردیم در مسیر پیمایش افراد گروه شروع به چیدن سبزیجات و قارچ آن منطقه کردند و تا ساعت 9 به چیدن و پیمایش ادامه دادند و در میانه یال منتهی به قله همنوردان به صرف صبحانه پرداختن .

طبیعت زیبای منطقه و صدای زنگوله ی گله ها و چشم اندازه قله باشکوه قلعه دختر  و همدلی افراد گروه برنامه این هفته را بسیار زیبا و با نشاط کرده بود.

بعد از صرف صبحانه همنوردان به سمت قله به پیش افتادند با سرپرستی آقای کیان و سر قدمی خانم بکائیان به قله رسیدیم قله قزل ماما که زبان از وصف شکوه و زیبایی آن قاصر است .

در آن بلندی قله بعد از تماس با مدیر فنی گروه سرود ای ایران سر داده شد و بعد از خواند سرود و ثبت کردن عکس های از قله مسیر برگشت را از یال شمالی در پیش گرفتیم در مسیر به گروه هائی بر خوردیم که از تهران به این منطقه صعود میکردند و تنها تصویری که از این گروه به چشم میخورد نا منظم بودن آنها بود که فاصله اولین نفر صعود کننده با آخرین نفر به نیم ساعت هم می رسید که در آنجا میشد به گروه البرز سبز افتخار کرد که افراد گروه چه زیبا به نظم گروهی احترام میگذارند.

بعد از استراحت کوتاهی به حرکت خود ادامه دادیم و از دامنه کوه پایین آمدیم و در کنار روخانه و چشمه  به صرف ناهار پرداختیم بعد از صرف ناهار بعد از گذشتن از رودخانه و  جاده خاکی به روستای زیبای شهرستانک ولی اینبار از داخل روستا به جاده اصلی رسیدیم روستایی کاملا پوشیده از شکوفه های بهاری که برف را بر روی درختان میماند و عزمت خدا را به ما نشان میداد. ساعت 16:45 دقیقه حلقه اتحاد همیشگی البرز سبز را تشکیل دادیم و همنوردان با جملات زیبا حس خود را از این صعود و برنامه بیان کردن .

بعد افراد گروه سوار خودرو شدن و مسیر برگشت را در پیش گرفتیم در مسیر برگشت انتظامات گروه در ابتدای شهر کرج ،منطقه بیلقان برای دیدن افراد حضور داشتند و دوستان بخاطر بدست آوردن سلامتی ایشان بسیار خوشحال شدند.ساعت  17  به مسجد جامع کرج رسیدیم و از همنوردان خداحافظی کردیم

آقای حامد محمدی در برنامه قله الوند دچار درد کلیه شدن که بعد از بستری و عمل و خارج کردن سنگ کلیه دوباره سلامتی خود را بدست آورده که انشااله همیشه سالم و سلامت درکنار خانواده و گروه باشند .

با سپاس فراوان        

مهران پیشرویان

/ 0 نظر / 39 بازدید